Home WiadomościZ kraju Paulini: Dziękczynienie za dar Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła

Paulini: Dziękczynienie za dar Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła

Redakcja

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego we Wrocławiu na mocy dekretu metropolity wrocławskiego abp Józefa Kupnego został ogłoszony Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Wydarzenie to miało miejsce 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. 

W niedzielę, 30 marca o godz. 10.30 w sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu odbyła sie Msza św. dziękczynna za dar nowego sanktuarium. Modlitwie u Ojców Paulinów przewodniczył Kard. Henryk Gulbinowicz.

Należy przypomnieć, że ówczesny metropolita przed 16 laty zaprosił paulinów do stolicy Dolnego Śląska. „Dziękuję za spełnienie mojego marzenia o małej Jasnej Górze” – mówił, zwracając się do wiernych i zakonników. Wspominał, jak sam został w dzieciństwie ofiarowany Matce Bożej Ostrobramskiej i zachęcał rodziców, by powierzali swoje dzieci Maryi u stóp jasnogórskiej ikony. Odznaczył Pierścieniem Tysiąclecia o. Izydora Matuszewskiego – pełniącego do niedawna, przez 12 lat, posługę generała zakonu. Na zakończenie Kardynał Gulbinowicz, o. Izydor, o. Proboszcz Mariusz odsłonili pamiątkową tablicę przy ołtarzu Matki Bożej jasnogórskiej. Ponadto ks. Kardynał przekazał jako swoje wotum dla Maryi specjalny medal.

O. I. Matuszewski mówił w homilii o roli Jasnej Góry w życiu Karola Wojtyły i Kościoła – nie tylko polskiego, ale i powszechnego. „Z Janem Pawłem II polskie dziedzictwo pobożności maryjnej stało się dziedzictwem całego Kościoła” – zauważył, podkreślając, że papież Polak powierzył jasnogórskiej Pani cały Kościół i cały świat. Taki akt zawierzenia o powszechnym wymiarze miał miejsce przede wszystkim 4 czerwca 1979 r. Papież zapowiadał, że „musi wszystkich biskupów urzec Jasną Górą” i konsekwentnie realizował to postanowienie. „Dokądkolwiek udajemy się z posługą, zawsze bierzemy ze sobą znak jasnogórskiej Matki” – mówił o. Izydor, wspominając między innymi entuzjastyczne powitanie kopii ikony w Kamerunie. Przypomniał również, jak w czasach komunistycznych pewien paulin – kapelan więzienny – pytał skazanego człowieka, czy chce się wyspowiadać. W odpowiedzi usłyszał jedynie przekleństwa. „Czy byłeś kiedyś na Jasnej Górze? – spytał w końcu skazańca kapłan. – Tak, byłem tam kiedyś jako mały chłopiec ze swoją mamą – odpowiedział morderca i… rozpłakał się, prosząc o spowiedź. Maryja rozwiązuje węzły, których sami nie umiemy rozwiązać!”.

Już za kilka dni przy ul. św. Antoniego 30 – u wrocławskich Paulinów – rozpoczną się Soboty Królowej Polski. Spotkania z Królową Polski – owoc rekolekcji poprzedzających ustanowienie sanktuarium. Modlitwa przed wizerunkiem Jasnogórskiej Matki Kościoła będzie odbywać się w każdą pierwszą sobotę miesiąca, różańcem o godz. 10.30; następnie Msza św. z modlitwą zawierzenia Matce Bożej.

Pierwsza Sobota Królowej Polski już 5 kwietnia.

o. Mariusz Tabulski 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda