Home WiadomościZ kraju Paulini: Jubileusz o. Eustachego Rakoczego w Belwederze

Paulini: Jubileusz o. Eustachego Rakoczego w Belwederze

Redakcja

bpjgUroczystość jubileuszu 40-lecia posługi wśród kombatantów o. Eustachego Rakoczego, paulina, jasnogórskiego kapelana Żołnierzy Niepodległości miała miejsce w poniedziałek, 14 listopada w Pałacu Belwederskim w Warszawie. Jubileuszowe spotkanie połączone było z prezentacją albumu autorstwa o. Rakoczego pt. „Na ordynansach trwamy… Z Królową Polski żołnierski apel”. 

W uroczystości uczestniczyli: weterani walk o niepodległość Polski, członkowie Rady Kombatanckiej przy Szefie Urzędu, prezesi organizacji kombatanckich, przedstawiciele środowisk ofiar represji wojennych i powojennych, sybiracy, byli więźniowie polityczni, działacze opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu, najwyższych władz państwowych oraz duchowieństwo.  

Wśród obecnych gości obecni byli m.in.: minister Wojciech Kolarski, podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który zajmuje się m.in. współpracą ze środowiskami kombatanckimi i Kościołami; Anna Maria Anders, senator RP, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

„To dla mnie wielka radość i wielki zaszczyt, że w imieniu Pana Prezydenta mogę państwa powitać w Belwederze, w gościnnych progach Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, na uroczystości, która jest oddaniem czci i honorów wielkiemu bohaterowi naszej współczesnej historii” – powiedział Wojciech Kolarski, podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. „Proszę przyjąć od Pana Prezydenta wyrazy największego szacunku. Pan Prezydent prosił, żeby przekazać serdeczne słowa uznania i radości z tego, że dzisiejsza uroczystość odbywa się w Belwederze” – zaznaczył minister. 

Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, jako honorowy patron albumu „Na ordynansach trwamy… Z Królową Polski żołnierski apel” podkreślił: „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Panu Bogu, że możemy wspólnie świętować ten wspaniały jubileusz o. prof. Eustachego Rakoczego, połączony z promocją niezwykłego albumu – albumu, który przypomina 40 lat Apeli Jasnogórskich, na które z intencjami ojczystymi podążali na Jasną Górę kombatanci, uczestnicy walk o niepodległość, działacze opozycji antykomunistycznej i wszyscy ci, którym bliskie są polskie sprawy i dobro Rzeczypospolitej. I że zawsze tym apelom w intencji pomyślności Polski, w intencji najpierw odbudowania, odrodzenia, odzyskania niepodległości, a później jej umocnienia, że tym modłom przewodniczył wielce czcigodny jubilat o. prof. Eustachy Rakoczy”. 

List okolicznościowy do uczestników uroczystości skierował marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, w którym przekazał m.in. słowa uznania dla o. Eustachego Rakoczego za lata wytrwałej pracy badawczej. „Za sprawą Ojca Profesora rozumiemy lepiej i pełniej narodowe tradycje budowane na fundamencie wiary chrześcijańskiej” – napisał marszałek Sejmu. List odczytał Jacek Polańczyk, dyrektor gabinetu szefa Urzędu. 

Prezentacji albumu dokonał Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych. Wystąpienie podzielił na dwie części: przybliżenie życia i działalności o. Eustachego Rakoczego oraz krótkie omówienie treści wydanego albumu. Kończąc powiedział: „Ojcze Eustachy, Bóg ci zapłać za kształtowanie świadomości młodego pokolenia kadetów, tych coraz młodszych, którzy się przy ołtarzu Ojczyzny zjawiają”. 

Maria Senska, prezes Bydgoskiego Domu Wydawniczego Margrafsen podkreśliła, że przygotowanie albumu było „zaszczytem i wyróżnieniem”, a praca nad jego wydaniem „stała się niezapomnianym i pełnym wzruszeń spotkaniem z tymi, którzy zasłużyli się dla Polski”. 

„Przypadł mi w udziale ogromny zaszczyt, ażeby w imieniu najwyższego zwierzchnika Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy generała Jana Adama Nalaskowskiego złożyć Najprzewielebniejszemu Ojcu, naszemu Jubilatowi, naszemu dostojnemu Komandorowi wyrazy uznania, szacunku i wdzięczności, wyrazy najwyższego uznania, najwyższego szacunku Ojcze, i największej wdzięczności za twoje dzieła, za twoje świadectwa, które od tylu lat mamy przed sobą. Przecież to od ciebie, na co dzień uczymy się tego, że te piękne słowa – Bóg, honor, Ojczyzna, zamieniają się w rzeczywistość, której można dotknąć, zobaczyć, przeczytać, usłyszeć, to ty nas tego uczysz, jesteś naszym wzorem, naszym punktem odniesienia” – powiedział prof. Jerzy Jurkiewicz, koadiutor Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy. 

Słowo do ojca jubilata skierował także Zbigniew Gretka, prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich. 

Na koniec jubilat o. Eustachy Rakoczy wyraził wszystkim obecnym swoją wdzięczność: „Poczuwam się do miłego obowiązku, by przekazać słowa wdzięczności za wysokie uznanie, jakiego doznałem z okazji mego jubileuszu 40-lecia posługi wśród żołnierzy niepodległości na Jasnej Górze, w sanktuarium Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Czuję się zaszczycony, że w roku 1050-lecia Chrztu Polski, tu w Belwederze, przez pana ministra Jana Kasprzyka rozprowadzone zostaną moje opracowania ‘Na ordynansach trwamy…’, nierozerwalnie związane z duszpasterstwem apelowym i tradycją żołnierskiego apelu”. „Panie ministrze kombatantów, zechce pan przyjąć moje wyrazy serdecznego kapłańskiego podziękowania” – powiedział dostojny Jubilat. 

O. Eustachy Rakoczy otrzymał od szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka pamiątkowy buzdygan. 

Podczas uroczystości jubileuszowej odbyła się ceremonia odznaczenia medalem „Pro Patria” osób zasłużonych „w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny”. Wśród osób odznaczonych znaleźli się: Marek Kępiński, pracownik Biura Prasowego Jasnej Góry; Marek Piątek, kapelmistrz Jasnogórskiej Orkiestry Dętej; Maria Senska, prezes Bydgoskiego Domu Wydawniczego Margrafsen oraz Andrzej Woszczyna, fotograf (ceremonia wręczenia medali) 

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali jasnogórscy intradziści pod dyr. Marka Piątka. 

Jubileuszowe spotkanie w Sali Konferencyjnej poprzedziła Msza św. odprawiona w południe w kaplicy pw. NMP Królowej Polski w Belwederze, której przewodniczył dostojny Jubilat. W koncelebrze wśród kapłanów był m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Przed Eucharystią pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego została złożona wiązanka kwiatów. 

Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda