Home WiadomościZ kraju Paulini: konferencja naukowa w hołdzie o. prof. Zachariaszowi Jabłońskiemu

Paulini: konferencja naukowa w hołdzie o. prof. Zachariaszowi Jabłońskiemu

Redakcja

jasnagora.com„Miłosierdzie, Kościół, Maryja” – Międzynarodowa Konferencja Naukowa w hołdzie o. prof. Zachariaszowi Jabłońskiemu odbyła się we wtorek, 31 maja w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. 

Przybyłych gości i uczestników spotkania powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. „Chcemy spojrzeć nie tylko na dorobek naukowy, ale przede wszystkim na bogactwo ducha, jakie o. Zachariasz nam pozostawił – powiedział o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu – Chyba nie często się zdarza, aby wszyscy albo prawie wszyscy uczestnicy sesji naukowej osobiście znali osobę, która stoi w centrum naukowych przemyśleń. Każdy z nas zapewne zachował w pamięci swój niepowtarzalny obraz o. Zachariasza. Był osobą wielobarwną, specyficzną, o wielkim sercu i niezwykłej charyzmie, osobą, której nie da się łatwo zaszeregować do określonej grupy. Gorliwy kapłan i pauliński zakonnik, duszpasterz, pielgrzym, wychowawca, naukowiec, człowiek pióra, patriota, bezgranicznie oddany Maryi, zatroskany o jasnogórskie sanktuarium, człowiek mediów”.

„Swoim słowem i działaniem nieustannie inspirował, prowokował i pobudzał do myślenia i działania, i zawsze odczuwał niedosyt i potrzebę dopowiedzenia. Pewnie i dzisiaj w czasie tej naukowej sesji padłyby te stwierdzenia, ale to prawo profesora, człowieka nauki zaangażowanego jednocześnie w duszpasterstwo – stwierdził o. generał – Taka była bogata natura o. Zachariasza, pełnego przy tym zawsze humoru i pogody ducha. Dziś po kilku miesiącach jego nieobecności pośród nas, chcemy przywołać i zobaczyć w świetle aktualnych wydarzeń Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce myśl o. Zachariasza”.

„O. Zachariasz miał w sobie niepokój, nigdy nie ustawał w żadnych schematach, stąd był we wspólnocie czasami kontrowersyjny, rozbijał szablony, schematy. My jako klerycy bardzo to sobie ceniliśmy, bo to może było tak, w naszej interpretacji wówczas, na złość starszym, czy pewnej tradycji, czy ustalonym obyczajom, ale on myślał dalej i głębiej, niż wówczas myśmy widzieli czy przypuszczali – wspominał o. prof. Andrzej Napiórkowski – Dziękujemy dzisiaj Opatrzności Bożej, że Pan Bóg dał go naszej wspólnocie (…)”.

W Konferencji uczestniczą m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; bp Ignacy Dec, biskup diec. świdnickiej; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. prof. Andrzej Napiórkowski; prof. dr hab. Bazyli Degórski.

*

Mszy św. na rozpoczęcie Konferencji odprawionej o godz. 7.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski.

„Maryjnej dojrzałości wiary uczył nas nie tylko przez refleksję naukową, ale całym sobą śp. o. prof. Zachariasz – przypomniał w homilii abp Wacław Depo – Na wzór i św. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Sługi Bożego, był zawsze twórczo niespokojny, czego dowodem są świadectwa, zarówno z lat wykładów i spotkań, o czym zaświadczam, w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, czy na Instytucie Teologicznym UKSW w Radomiu czy tutaj również na Jasnej Górze. Zachęcał do maksymalnych wysiłków na drodze służby Bogu, ludziom i Polsce. Ostatnim akordem, w którym nie brał już osobistego udziału, był zamysł uwspółcześnienia zadań wypływających ze Ślubów Jasnogórskich poprzez tzw. Raport Jasnogórski”.

Nad organizacją Konferencji czuwają: Jasnogórski Instytut Maryjny i Katedra Eklezjologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Specjalnie na Konferencję została wydana książka zatytułowana: „Miłosierdzie, Kościół, Maryja” zawierająca teksty wygłaszanych wykładów. Książkę wydała Inicjatywa Ewangelizacyjna: „Wejdźmy na szczyt” Jasna Góra – Kraków – Szydłówek 2016 pod redakcją: o. prof. Andrzeja Napiórkowskiego, o. Michała Legana, Gabrieli Kuc-Stefaniuk.

„Legendarna postać na Jasnej Górze – o. Zachariasza Jabłońskiego, który całym swoim życiem, duszpasterskim rozpędem, entuzjazmem, nowatorstwem, intensywnie wpłynął, tak podejrzewam, na wiele pokoleń paulinów, i ponieważ odszedł już do Pana, to nie mogliśmy tego tak po prostu zostawić, tym bardziej że był wybitnym naukowcem, mariologiem, duszpasterzem, mnichem – mówi o. Michał Legan – Jego obecność była wymagająca, twórcza, prowokująca do tego, żeby szukać zupełnie nowych dróg, nowych rozwiązań, dlatego właśnie my próbujemy, także po jego śmierci nie tylko wspominać, ale to jego dzieło kultywować, kontynuować”.

„Napisaliśmy z o. prof. Andrzejem Napiórkowskim we wstępie do książki, która powstała na Konferencję, że mamy takie podejrzenie, że o. Zachariasz w Domu Ojca bardzo się ucieszył, kiedy się zorientował, że ta konferencja naprawdę nie będzie o nim – zaznacza o. Legan – Pierwsze dwa wykłady owszem, będą dotyczyły jego życia i twórczości, a potem natychmiast przechodzimy do jego ukochanych tematów: Kościół, Maryja, Miłosierdzie”.

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda