Home WiadomościZ kraju Paulini wspominają św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Paulini wspominają św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Redakcja

jasnagora.comWspominanego dziś przez Kościół św. Pawła Pierwszego Pustelnika szczególnie czci zakon paulinów. Dla białych mnichów, znanych głównie z posługi na Jasnej Górze, jest on patriarchą, czyli ojcem i opiekunem. Modlą się za wstawiennictwem tego starożytnego świętego zwłaszcza podczas tzw. „Pawełek”. Potrwają one aż do niedzieli, kiedy u paulinów odbędą się uroczystości zewnętrzne.

„Pustelnik z Teb jest wzorem nie tylko dla zakonników, ale dla każdego z nas” – przypomina generał paulinów. O. Arnold Chrapkowski podkreśla, że jego życie „sam na sam z Bogiem” jest dla wszystkich inspiracją do podejmowania różnych wyzwań: „Żyjemy w ciągłym pośpiechu, w hałasie; trzeba każdemu z nas chwili ciszy, pewnego dystansu, refleksji, zatrzymania, żeby zobaczyć Tego, do którego się dąży; trzeba właśnie tego Pawłowego «sam na sam z Bogiem»”.

Na czterech kontynentach, w ponad 70 placówkach, głównie w sanktuariach maryjnych, posługuje ponad pół tysiąca paulinów. Jedną z ich najważniejszych misji jest spowiedź, czyli sprawowanie sakramentu Bożego miłosierdzia, co zauważają także pielgrzymi: „Chociaż jest ich tak wielu, to widać, że żaden z nich się tutaj nie nudzi, bo mają dużo pracy zwłaszcza w konfesjonałach. Rzeczywiście ten konfesjonał narodu, który jest tutaj na Jasnej Górze, to m.in. dzięki ojcom paulinom”.

Wszędzie, gdzie są paulini, trwają „Pawełki” czyli nowenna do św. Pawła z Teb. „Pawełki” jasnogórskie nie mają sobie równych. Ostatnie nabożeństwo celebrowane w niedzielę po 15 stycznia gromadzi tysiące dzieci, bowiem Pierwszy Pustelnik uważany jest za ich szczególnego opiekuna.

I.Tyras, Radio Jasna Góra/ rv

Więcej na: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda