Home WiadomościZ kraju Paweł Zając OMI: “Nasz oblacki charyzmat to wrażliwość na różne rodzaje ubóstwa”

Paweł Zając OMI: “Nasz oblacki charyzmat to wrażliwość na różne rodzaje ubóstwa”

Redakcja

Uroczystościom w oblackiej parafii w Poznaniu przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji.

W poznańskiej parafii Chrystusa Króla odbyły się uroczystości 196. rocznicy zatwierdzenia Konstytucji i Reguł zakonnych misjonarzy oblatów przez Stolicę Apostolską. Mszy świętej przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji, uczestniczyli w niej również zakonnicy z poznańskiego domu zakonnego.

Podczas dzisiejszej homilii prowincjał o. Paweł Zając OMI przypomniał kontekst historyczny powstania zgromadzenia.

Papież Leon XII chciał odnowy duchowej i religijnej. Jednym ze sposobów, jaki obrał było ustanowienie Roku Świętego w 1825 r. Kościół obawiał się ruchów rewolucyjnych. W Europie był to czas pełen niepokojów i wrogości wobec Kościoła. Ojciec Święty zdecydował, że Rok Święty ma się odbyć mimo przeciwności politycznych – wskazywał Paweł Zając OMI.

Przełożony polskich oblatów zaznaczał, że ówczesny papież widział w powoływaniu nowych zgromadzeń zakonnych szansę na odrodzenie Kościoła.

Pod koniec 1825 r. Eugeniusz, nasz założyciel, dotarł do Rzymu z nadzieją zatwierdzenia reguł zgromadzenia. Ostatecznie zostały one aprobowane 17 lutego 1826 r. Ta decyzja to zobowiązanie także dzisiaj, abyśmy działali na rzecz odradzania się naszej Wspólnoty – przypominał prowincjał.

Ojciec Paweł Zając porównał także Leona XII do papieża Franciszka zwracając uwagę, że cechą wspólną obu następców św. Piotra jest otwarcie na ludzi potrzebujących i ubogich. – Wrażliwość na różne rodzaje ubóstwa to podstawa naszego charyzmatu – podkreślał ojciec prowincjał.

Podczas mszy świętej misjonarze oblaci odnowili swoje śluby zakonne.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda