Home WiadomościZ kraju Peregrynacja relikwii i obrazu św. Stanisław Kostki w diecezji płockiej

Peregrynacja relikwii i obrazu św. Stanisław Kostki w diecezji płockiej

Redakcja

W diecezji płockiej trwa peregrynacja relikwii i obrazu św. Stanisława Kostki (1550-1568) – patrona dzieci i młodzieży, Polski oraz głównego patrona tej diecezji. Odbywa się ona w Roku św. Stanisława Kostki z okazji 450. rocznicy jego śmierci, z inicjatywy Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży w Roku św. Stanisława Kostki zorganizowało  peregrynację obrazu i relikwii patrona roku, dzieci i młodzieży, diecezji płockiej oraz Polski. Celem peregrynacji jest modlitwa za dzieci i młodzież oraz o powołania kapłańskie, za wstawiennictwem tego młodego Jezuity, pochodzącego z Rostkowa w diecezji płockiej.

Inicjatorzy peregrynacji mają nadzieję, że modlitwa i obecność relikwii przyczynią się do ożywienia duszpasterstwa dzieci i młodzieży w parafiach oraz zaowocują wzrostem powołań do kapłaństwa w diecezji.

Relikwie z obrazem odwiedzą każdy z 26 dekanatów diecezji. Podczas ich obecności  prowadzone są modlitwy za młodzież i o powołania, odbywają się Msze św., czuwania modlitewne, nabożeństwa pokutne ze spowiedzią, a w szkołach katechezy i konkursy o św. Stanisławie Kostce.

Za organizację peregrynacji w diecezji odpowiada ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, natomiast w dekanatach – dekanalni duszpasterze młodzieży. Rozpoczęcie peregrynacji ma zawsze miejsce w parafii dziekańskiej, natomiast jej zakończenie odbywa się w parafii wicedziekańskiej.

Relikwie będą też obecne podczas Pielgrzymki Ministrantów w Czerwińsku nad Wisłą (16 czerwca), Pielgrzymki Dzieci i Młodzieży w Rostkowie (15 września) oraz wezmą udział w diecezjalnym zakończeniu Roku Św. Stanisława Kostki (25 listopada w Rypinie). Ich peregrynacja zakończy się w Płocku 7 grudnia br.

eg/ diecezja płocka

Za: www.episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda