Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Pielgrzymka osób konsekrowanych do Krzeszowa

Pielgrzymka osób konsekrowanych do Krzeszowa

Redakcja

ks. W. W.9 maja do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej pielgrzymowały osoby konsekrowane posługujące w diecezji legnickiej. Siostry zakonne, bracia i ojcowie oraz świeckie osoby konsekrowane modliły się o umocnienie na drodze powołania.

Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Kolejnym punktem była wspólna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. We wstępnie do Mszy św. Biskup legnicki powiedział: Konsekracja oznacza dawanie siebie, by Bóg spełniał w nas swoje dzieło. Ona wymaga od nas gotowości, ale ostatecznie jest dziełem Pana w nas. Ta myśl była kontynuowana w homilii.

Bp Zbigniew przypomniał, że życie konsekrowane to wprowadzenie w inny sposób egzystencji, inny styl życia. Nawiązując do ewangelii św. Jana zaznaczył, że jest tam mowa o napięciu między tym światem i jego sprawami, a Jezusem i Jego sposobem życia, i życia tych, którzy poszli za nim. Na tej drodze każdy z nas musi się odnaleźć powiedział. Ta decyzja oznacza również gotowość na odrzucenie, prześladowanie czy wręcz cierpienie, o którym Jezus wyraźnie przepowiadał. Brak takiej gotowości i świadomości sprawia, że stajemy się podobni do świata, nasze życie przestaje się różnić od jego spraw.

Wejść w mentalność Jezusa Chrystusa to zdanie dla każdego z nas. Ono musi się realizować każdego dnia. Nie zapewniają tego w sposób jednorazowy ani profesja wieczysta, ani święcenia prezbiteratu, ani konsekracja biskupia. Każdego dnia mam stawać razem z Chrystusem do konfrontacji ze światem. W tym dziele nie może być żadnego kompromisu podkreślił Biskup legnicki.

Być wybranym przez Boga, to znaczy być uwolnionym od chęci ustawienia siebie w życiu mówił dalej ks. Biskup. Przykładem takiej postawy jest sam Jezus, który zanurzył się całkowicie w ludzkiej egzystencji, stając się sługą wszystkich. Uczynił to, by uwolnić nas od fałszywych koncepcji ratowania siebie, by uświadomić nas, że potrzebujemy Jego zbawienia. Poznać Jezusa to znaczy zgodzić się na to, że Jego prawda jest najważniejsza i że ona staje się naszą prawdą. Tę prawdę mamy też głosić innym powiedział bp Kiernikowski.

Po wspólnej modlitwie w klasztorze sióstr Benedyktynek odbyła się dalsza część spotkania. Podczas konferencji bp Zbigniew przypomniał o wielkiej roli słuchania Boga w życiu konsekrowanym. Obecność Słowa Bożego pomaga nam widzieć świat nie poprzez własny pryzmat, ale oczami Boga. Kolejnym krokiem jest głoszenie tego słowa innym. To funkcja prorocka, która bywa bardzo trudna i wymagająca, ale jest konieczna. Tylko w taki sposób możemy stać się dla innych znakiem nadziei na inny, lepszy świat, stać się świadkami innej bożej prawdy powiedział Biskup legnicki.

Pielgrzymka do Krzeszowa była jedną z form obchodów trwającego Roku Życia Konsekrowanego. Warto przypomnieć, że w diecezji legnickiej posługuje 15 zgromadzeń żeńskich oraz 6 męskich, a także świeckie osoby konsekrowane.

Tekst i foto ks. Waldemar Wesołowski
Radio Plus Legnica 

Za: www.opoka.info

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda