Pielgrzymka osób konsekrowanych do sanktuarium na Świętym Krzyżu

W święto Narodzenia N.M.P. do sanktuarium Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu przybyło kilkaset osób konsekrowanych (głównie siostry zakonne) na swoją coroczną pielgrzymkę. Zwyczaj pielgrzymowania osób konsekrowanych do tego miejsca zapoczątkował w 2006 roku Abp  Andrzej Dzięga, z okazji tysiąclecia przybycia pierwszych benedyktynów. Tegorocznemu pielgrzymowaniu przewodniczył Bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Po przywitaniu obecnych i modlitwie na rozpoczęcie pielgrzymki O. dr Wojciech Popielewski, mistrz nowicjatu Misjonarzy Oblatów wygłosił referat o roli nowicjatu jako czasu i miejsca nawiedzenia Boga. Następnie dwóch nowicjuszy podzieliło się swoim świadectwem przeżycia nowicjatu, radościami i trudnościami tego, jak podkreśli, przełomowego okresu w ich życiu.

Eucharystię, koncelebrowaną przez kilkudziesięciu kapłanów, odprawił Bp Kazimierz Gurda. On także wygłosił homilię (pełny tekst homilii został zamieszczony oddzielnie). W trakcie Mszy świętej swoje pierwsze śluby zakonne złożyło pięciu nowicjuszy oblackich. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki odnowili także swoje zakonne ślubowanie. Szczególną radość z ich odnowienia przeżywał Br. Leszek Kluczyński OMI, który tego dnia obchodził jubileusz 25-lecia zakonnej  profesji. Na zakończenie Mszy Świętej Biskup Kazimierz pobłogosławił zebranych Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, a następnie zakonni pielgrzymi oddali cześć Relikwiom przez ich ucałowanie w kaplicy Oleśnickich.

Po Eucharystii był czas na posiłek – przygotowany  przez gościnnych Misjonarzy Oblatów oraz pełne radości spotkania sióstr i braci z różnych klasztorów i zgromadzeń zakonnych. Na zakończenie pielgrzymki wszyscy zebrali się ponownie w kościele, gdzie adorowali Najświętszy Sakrament i odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Redakcja


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA