Home WiadomościZ kraju Pielgrzymka Werbistów do Gniezna

Pielgrzymka Werbistów do Gniezna

Redakcja

12 czerwca, w ramach przeżywanego w Kościele „Roku Wiary”, odbyła się pielgrzymka Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego do grobu św. Wojciech w Gnieźnie.

W pielgrzymce uczestniczyło ok. 90 werbistów z Polski i krajów misyjnych, na czele z Prowincjałem Prowincji Polskiej O. Erykiem Koppą SVD. Wśród pielgrzymujących werbistów był także goszczący w Polsce ks. bp Estanislau Chindecasse SVD, ordynariusz diecezji Dundo w Angoli.

Data pielgrzymki wybrana została nieprzypadkowo. To właśnie 12 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie 108 męczenników II Wojny Światowej, którzy zostali beatyfikowani przez bł. Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. Wśród nich jest czterech werbistów: bł. o. Ludwik Mzyk SVD, bł. o. Alojzy Liguda SVD, bł. o. Stanisław Kubista SVD i br. Grzegorz Frąckowiak SVD.

Najistotniejszym wydarzeniem pielgrzymki była msza św. koncelebrowana w katedrze gnieźnieńskiej, której przewodniczył Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk. W czasie homilii zwrócił uwagę na to, że misyjne posługiwanie i ewangelizacja są zaangażowaniem w napięcie istniejące pomiędzy Jezusem Chrystusem a światem.

„W Waszej posłudze zmierzacie się ze światem, który bardziej ukochał konformizm niż ewangelijne wartości – mówił abp Kowalczyk. – Właśnie w taki świat wnosicie Słowo Prawdy i przekierowujecie wzrok współczesnego człowieka z ułudy i pozornego szczęścia na dobro nieprzemijające, które niesie Zmartwychwstały Chrystus”.

Na zakończenie mszy św. ksiądz Prymas poświęcił i wręczył Krzyże Misyjne tegorocznym werbistom – neoprezbiterom. Otrzymali je: o. Krzysztof Malejko SVD – przeznaczony do pracy w Wietnamie, o. Paweł Ratajczak SVD – przeznaczony do pracy w Chorwacji, o. Marek Ostrycharz SVD – przeznaczony do pracy na Kubie oraz o. Andrzej Zalewski SVD – przeznaczony do pracy w Obwodzie Kaliningradzkim.

Po południu uczestnicy pielgrzymki zebrali się w auli Muzeum Archidiecezjalnego, aby wysłuchać wykładu o. dra Janusza Brzozowskiego SVD na temat „Werbistowscy świadkowie wiary po II wojnie światowej”. Na zakończenie, jako pamiątkę pielgrzymowania do Gniezna, o. Prowincjał Eryk Koppa SVD wręczył przełożonym wspólnot werbistowskich w Polsce okolicznościowy krzyż nawiązujący do tematyki Roku Wiary.

Jan Wróblewski SVD

Więcej na: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda