Home WiadomościZ kraju Pierwsze obchody wspomnienia liturgicznego bł. Elżbiety Róży Czackiej odbędą się 19 maja

Pierwsze obchody wspomnienia liturgicznego bł. Elżbiety Róży Czackiej odbędą się 19 maja

Redakcja

Pierwszy raz w polskim Kościele 19 maja będziemy obchodzić wspomnienie liturgiczne bł. Elżbiety Róży Czackiej. Uroczystościom w kaplicy w Laskach pod Warszawą, gdzie działa założone przez nią Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

„Wspomnienie bł. Elżbiety Róży Czackiej po jej beatyfikacji nie zostało do tej pory wpisane do kalendarza liturgicznego diecezji polskich, ale znajduje się pod datą 19 maja w martyrologium, co umożliwia odprawienie oficjum i mszy św. o bł. Elżbiecie Róży Czackiej” – wyjaśniono w „Liturgii godzin”.

Datę 19 maja jako wspomnienie liturgiczne matki Czackiej ogłosił metropolita warszawski 30 sierpnia 2020 r. w czasie konferencji prasowej w Warszawie. W jej pierwsze wspomnienie liturgiczne w Kościele w Polsce 19 maja o godz. 9.00 eucharystii w kaplicy w Laskach będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Kard. Marcello Semeraro, który w imieniu papieża Franciszka przewodniczył 12 września 2021 r. beatyfikacji matki Elżbiety Róży Czackiej w Świątyni Opatrzności Bożej – o nowej błogosławionej powiedział w homilii, że „charakteryzowała ją niezachwiana wiara w Boga i w Jego Opatrzność”.

– Poprzez swoją nadzwyczajną pracowitość i zaangażowanie błogosławiona Elżbieta Róża wskazuje nam, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Pana Boga i jak On miłować – podkreślił hierarcha. Gość z Watykanu wskazał, że matka Czacka postanowiła poświęcić swoje życie służbie osobom niewidomym, które w tym czasie na ziemiach polskich nie mogły liczyć na pomoc ani na możliwość zdobycia wykształcenia.

Elżbieta Róża Czacka urodziła się w Białej Cerkwi na Ukrainie w polskiej rodzinie ziemiańskiej.

W wieku 22 lat straciła wzrok. Wtedy podjęła decyzję, że będzie opiekować się niewidomymi. Uczyła się – m.in. we Francji i Szwajcarii – nowoczesnych wówczas metod pomocy takim osobom. W 1910 r. w Warszawie założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, następnie szkołę dla nich. Zainicjowała akcję przepisywania książek alfabetem Braille’a i stworzyła pierwszą na ziemiach polskich bibliotekę dla niewidomych.

W 1916 r. Czacka wstąpiła do zakonu św. Franciszka, a potem założyła zgromadzenie dla pracy wśród ociemniałych. Od 1922 roku w podwarszawskich Laskach zakładała kolejne szkoły i warsztaty dla niewidomych.

W czasie bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 r. została ciężko ranna w głowę. Straciła oko, które trzeba było usunąć, a konieczną operację przeprowadzono bez znieczulenia. Po miesiącu wróciła do Lasek, by kierować odbudową zniszczonego działaniami wojennymi Zakładu.

W okresie poprzedzającym Powstanie Warszawskie podjęła decyzję o zorganizowaniu szpitala powstańczego w Domu Rekolekcyjnym.

W 1950 r. z powodu pogarszającego się stanu zdrowia przekazała kierownictwo Zgromadzenia swojej następczyni i wspierała dzieło ofiarą cierpienia i modlitwy.

Matka Elżbieta Róża Czacka zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 r. Została pochowana na cmentarzu zakładowym w Laskach.

Za zgodą papieża Franciszka 9 października 2017 r. promulgowano dekret o heroiczności jej życia i cnót. W październiku 2020 r. papież uznał cud za jej wstawiennictwem, jakim było uzdrowienie 13 września 2010 r. siedmioletniej dziewczynki Karoliny Gawrych, która w wypadku, przygnieciona konstrukcją huśtawki, doznała ciężkiego urazu głowy.

PAP/dm

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda