Home WiadomościZ kraju Pijarzy: Odpust ku czci św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie

Pijarzy: Odpust ku czci św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie

Redakcja

W niedzielę, 25 sierpnia br. nasza rzeszowska wspólnota pijarska świętowała uroczystość patronalną kościoła i parafii.

Głównym celebransem Mszy św. o godz. 12.30 był o. Mariusz Skotnicki, pijar, tutejszy rodak, obecnie proboszcz w Łapszach Niżnych, obchodzący jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.

W kazaniu Jubilat dał świadectwo swojego powołania pijarskiego, przywołał przy okazji wiele wydarzeń z dziejów tutejszego kolegium pijarskiego i parafii. Mówiąc o początkach pijarów w Rzeszowie-Wilkowyi wskazał, że w przyszłym roku minie 40 lat od odprawienia tu pierwszej Mszy św. Było to w Uroczystość Bożego Narodzenia 1974 roku, gdy biskup pomocniczy diecezji przemyskiej Tadeusz Błaszkiewicz poświęcił przygotowaną potajemnie przez śp. o. Lucjana Pabiańczyka w prywatnym domu kaplicę i odprawił w niej pasterkę.

Dzień odpustu był też zapoczątkowaniem przez o. Mariusza Rabczaka pracy duszpasterskiej w Rzeszowie. Został on przedstawiony parafianom na wszystkich Mszach Św. – na pozostałych, prócz sumy, głosił kazania o św. Józefie Kalasancjuszu.

Na uroczystość odpustową został też wydany nowy numer gazety parafialnej „Kalasancjusz Rzeszowski”, a w nim, oprócz informacji o św. Józefie Kalasancjuszu i odpuście, można przeczytać pierwszą część wywiadu z o. Kazimierzem Zborowskim o początkach parafii, o objawieniach Matki Bożej w Rzeszowie przed pięciuset laty i w czasie bitwy warszawskiej 1920 roku, o nowej książce o. Stefana Denkiewicza, świadectwa nowicjuszy przed ich ślubami, relacje z wspólnych wyjazdów dzieci i młodzieży oraz innych wydarzeń parafialnych, a także plan przebudowy wejścia do kościoła.

nad.: o.JT

Więcej (zdjęcia) na: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda