Home WiadomościZ kraju Pijarzy: Rada Prowincji 2021

Pijarzy: Rada Prowincji 2021

Redakcja

W Radzie Prowincji w dniach 2-4 marca 2021 r. uczestniczyli przełożeni domów i odpowiedzialni za poszczególne zakresy asystenci i delegaci wraz z o. Prowincjałem. Część zakonników uczestniczyła w spotkaniu zdalnie, a część – stacjonarnie w Domu Rekolekcyjnym w Hebdowie.

Spotkanie rozpoczęło się we wtorkowe popołudnie modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. Dwie pierwsze sesje Rady miał charakter formacyjny. O. Tadeusz Florek, karmelita bosy wygłosił dwuczęściową konferencję nt. „Osobistego przygotowanie przełożonego do towarzyszenia we wspólnocie”. Pozostałe dni składały się z sześciu sesji obrad oraz wspólnotowej Eucharystii, jutrzni i nieszporów, adoracji Najświętszego Sakramentu i wieczornych spotkań braterskich.

O. Piotr Recki, Delegat ds. duszpasterstwa powołań poinformował, że przez ostatnie dwa lata odbyło się 20 turnusów Pijarskich Rekolekcji Powołaniowych, w których uczestniczyło 142 chłopaków, dodatkowo 7 skorzystało z propozycji indywidualnych rekolekcji. Wśród uczestników: 12 pochodziło z pijarskich szkół, 6 z pijarskich parafii, a pozostali z całej Polski. Uczestnicy mają od 16 do 30 lat, najwięcej jednak jest studentów. Rekolektanci doceniają atmosferę wspólnoty, gościnności, otwartości i braterstwa w domu semianryjnym. W program wpisana jest indywidualna rozmowa z kapłanem.

O. Tomasz Jędruch, Asystent ds. parafii przekazał, że wierni wracają do udziału w praktykach religijnych. Przygotowania do I Komunii, bierzmowania, odwiedziny chorych i spowiedź odbywają się regularnie, chociaż przybierają różną formę; w niektórych placówkach zauważono zwiększenie liczby pogrzebów. Grupy duszpasterskie generalnie działają, chociaż niektóre z nich spotykają się zdalnie, a inne nieregularnie. W niektórych placówkach pojawiły się nowe pomysły, jak mini wykłady dla studentów (na Pijarskiej), katechezy dla dorosłych (na Wieczystej), Seminarium Odnowy Wiary online (w Jeleniej Górze), godzina nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu (owoc rekolekcji zawierzenia Maryi w Rakowicach).

Wraz z powrotem dzieci z klas 1-3 do szkół po 17 stycznia swoją działalność wznowiła również część naszych Centrów Kultury Calasanz. Zauważyliśmy – dodaje o. Tomasz – że potrzeba głębokiej refleksji na temat duszpasterstwa dzieci na spotkaniu duszpasterzy, proboszczów i rektorów, ale również i we wspólnotach. Tematy do przemyślenia to: Msza Święta z udziałem dzieci; formacja po I Komunii św. i praktyka I piątków oraz systematycznej spowiedzi; formacja w istniejących grupach; formacja dla dzieci dostosowana do różnych przedziałów wiekowych.
O. Sławomir Dziadkiewicz, Asystent ds. szkół podsumował, że becnie prowadzimy szkoły w 8 miastach, do których uczęszcza 4106 uczniów. Wyniki z egzaminów ósmoklasisty i maturalnych są bardzo zadowalające. W ostatnim czasie odbywały się spotkania zdalne dla dyrektorów i księgowych. Oddolną inicjatywą jest grupa wsparcia dla naszych pedagogów i psychologów. Bardzo dobrze działa Pijarska Rada ds. Edukacji i Innowacji Pedagogicznej. Tworzy ją 10 osób, pijarów i świeckich nauczycieli z różnych szkół. Bardzo pozytywnie oceniono I Pijarskie Spotkanie Edukacyjne w Łowiczu, kolejną nową propozycją jest wakacyjny obóz dla licealistów szkół pijarskich.

O. Piotr Różański, Delegat ds. formacji oraz integracji charyzmatycznej poinformował, że w zeszłym roku nie odbyły się rekolekcje wakacyjne dla naszych współpracowników świeckich. Na ten rok zaplanowano 4 turnusy i cieszą się one ogromnym zainteresowaniem – zgłosiło się już 137 naszych współpracowników wraz z 67 osobami towarzyszącymi, pozostało 18 ostatnich wolnych miejsc.

O. Łukasz Adamusiak przedstawił wyniki prac Sekretariatu ds. Formacji Początkowej. Po analizie sytuacji psychologiczno społecznej kandydatów do Zakonu zaprezentował założenia rocznego przednowicjatu, którego celem będzie: doświadczenie Boga w modlitwie osobistej i wspólnotowej oraz w sakramencie pokuty i pojednania; praca w przestrzeni poznania siebie; praca w przestrzeni relacji z rodzicami i rodzinami; doświadczenie charyzmatu; dojrzewanie do wolnej odpowiedzi na powołanie.

O. Dominik Bochenek, Delegat ds. duszpasterstwa dzieci podzielił się dobrymi doświadczeniami z Bolesławca, gdzie grupa świeckich osób związanych z Domowym Kościołem chce pomagać rodzinom i powstała Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Effata, z którą współpracuje 16 specjalistów, a siedziba mieści się w budynku sióstr elżbietanek, w którym przez kilka lat zamieszkiwali nasi współbracia.

O. Jacek Wolan, Asystent ds. duszpasterstwa młodzieży i komunikacji przedstawił stronę z zamieszczanymi materiałami formacyjnymi, konspektami spotkań w ramach Ruchu Calasanz. Z powodu pandemii nie odbyły się planowane edycje Kursu Rozeznania, ale czekamy na taką możliwość. W kalendarium duszpasterzy na ten rok zostało wpisane specjalne wydarzenie, Wakacyjne SMP w Poznaniu. Trzy kolejne lata obejmują wyjątkowe wydarzenia: Kongres Duchowości Młodych – Inspirowani Kalasancjuszem we wrześniu 2021 r., Europejskie Spotkanie Młodzieży Pijarskiej – Piarist Youth Meeting w wakacje 2022 r., Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2023.

O. Józef Tarnawski, Ekonom Prowincjalny przedstawił, jak wygląda sytuacja ekonomiczna Prowincji, naszych dzieł i wspólnot. Szczególną uwagę zwrócono na wydatki we wspólnotach, by podjąć refleksję nad przeżywaniem ślubu zakonnego ubóstwa.

O. Mateusz Pindelski, Prowincjał przedstawił, jak przebiegają i będą przebiegać przygotowania do Kapituły Generalnej. Dużym wyzwaniem organizacyjnym będą planowane na jesień br. Dni Charyzmatu Pijarskiego. Jest to odpowiedź na propozycję z Kapituły Prowincjalnej: W połowie czterolecia zorganizować spotkanie współbraci przeznaczone na pogłębienie świadomości naszego charyzmatu, analizę oraz aktualizację w konkretnych wspólnotach. W dwóch turach spotkań w październiku br. wezmą udział wszyscy zakonnicy i nowicjusze naszej Prowincji.

JW

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda