Home WiadomościZ kraju Pijarzy zorganizowali 31. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży

Pijarzy zorganizowali 31. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży

Redakcja

Wakacje to czas kiedy dzieci i młodzież z naszych parafii nie tylko nabierają sił do kolejnego roku nauki i formacji, ale również rozwijają swoje talenty i pogłębiają wiarę. Idealną ku temu okazją jest corocznie organizowana przez ojców pijarów Parafiada – czyli święto wiary, kultury i sportu. 31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbyła się w dniach od 7 do 13 lipca 2019 r.

Inicjatorem tego wydarzenia, opartego na antycznej triadzie: świątynia – stadion – teatr, jest śp. o. Józef Joniec SchP, wychowawca młodzieży i kapelan polskich sportowców (zginął w katastrofie smoleńskiej). Obecnie Parafiada co roku gromadzi około półtora tysiąca uczestników z Polski i zagranicy (w tym roku z Ukrainy, Rosji, Łotwy, Litwy, Białorusi, Niemiec i Węgier), którzy przez tydzień rywalizują w rozmaitych konkurencjach oraz korzystają z przygotowanego programu duchowego.

W tym roku udział w tej imprezie wzięli reprezentanci parafii Świętego Ducha w Szczecinie Zdrojach wraz z opiekunem ks. Przemysławem Markiem SChr, którzy tworzyli jedną grupę wspólnie z młodzieżą wywodzącą się z Polonii niemieckiej (Frankfurt am Main, Essen). Grupy polonijne z Niemiec przyjeżdżają na Parafiadę już od wielu lat, a organizatorem ich wyprawy jest stowarzyszenie Verein Christliche Gemeinschaft Schutzengel, prowadzone przez pana Tomasza Wagnera. Obie ekipy razem brały udział w wydarzeniu, choć rozdzieliły się jedynie podczas rywalizacji sportowej.

Czas spędzony na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie obfitował także w możliwość wycieczek po ważnych i ciekawych miejscach stolicy oraz rozwijania swoich umiejętności podczas przeróżnych warsztatów. Całość spinał program duchowy, na jaki składały się: codzienna Jutrznia, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi oraz modlitwa wieczorna.

Parafiada była prawdziwym świętem wiary i radości wyrażanej nie tylko podczas zawodów sportowych. Organizatorzy zadbali także o wysoki poziom warunków mieszkalnych, żywieniowych oraz bogatą ofertę wycieczkową – co jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży ze środowisk polonijnych, mających okazję poznawać historię i dziedzictwo ojczyzny, często już w ramach wakacji.

Kolejna Parafiada … już za rok… organizatorzy już rozpoczęli przygotowania do następnego spotkania młodych.

Relacja ks. Przemysława na fanpage’u parafialnym.

ks. Przemysław Marek SChr

Za: serwis.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda