Home WiadomościZ kraju Płock: skwer otrzymał imię s. Heleny Pszczółkowskiej – „płockiej Matki Teresy”

Płock: skwer otrzymał imię s. Heleny Pszczółkowskiej – „płockiej Matki Teresy”

Redakcja

Skwer przy ul. Mostowej w Płocku, znajdujący się przy zjeździe nad Wisłę, otrzymał imię s. Heleny Pszczółkowskiej (1925-2007), nazywanej „płocką Matką Teresą”. Szarytka przez około 40 lat zajmowała się osobami chorymi i samotnymi. Za swoją działalność charytatywną została odznaczona między innymi medalem „Zasłużony dla Płocka”.

Uchwałę w sprawie nadania skwerowi przy ul. Mostowej imienia s. Heleny Pszczółkowskiej, nazywanej „płocką Matką Teresą”, znajdującego się przy zjeździe nad Wisłę, podjęła Rada Miasta Płocka.

Siostra Helena Pszczółkowska urodziła się w 26 maja 1925 r. w Dzielinie koło Przasnysza (diecezja płocka). Jako 17-letnia dziewczyna, w czasie II wojny światowej wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo – sióstr szarytek. W 1944 r. rozpoczęła nowicjat. Pierwsze śluby zakonne złożyła 15 sierpnia 1949 r. W zakonie była pielęgniarką, siostrą parafialną i siostrą służebną. Pracowała w Kielcach, Lublinie, Olsztynie. Do domu sióstr szarytek w Płocku przyjechała w 1966 r. (szarytki były w Płocku przez 237 lat, do września 2021 r.).

Ostatnie miesiące życia chora s. Helena spędziła w warszawskim domu sióstr. Zmarła 2 marca 2007 r., w dniu swoich imienin. Żyła 82 lata, została pochowana na warszawskich Powązkach, w kwaterze zgromadzenia. W zakonie przeżyła 63 lata.

S. Helena Pszczółkowska za swoją działalność charytatywną została odznaczona m.in. medalem „Zasłużony dla Płocka” i Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 r. była nominowana w plebiscycie na Płocczanina Stulecia. Z inicjatywą nadania płockiemu skwerowi imienia tej zakonnicy wystąpiła radna miejska Anna Derlukiewicz.

Szarytka przez około 40 lat zajmowała się czynnie pomocą charytatywną: opiekowała się chorymi, przynosiła im zakupy, pomagała w rozwiązywaniu problemów osobistych i prawnych. W imieniu osób potrzebujących chodziła do różnych instytucji, lekarzy, urzędników, prezesów. Docierała z pomocą tam, gdzie nie docierały instytucje pomocowe.

Warto zaznaczyć, że na skwerze, który nosi imię s. Heleny Pszczółkowskiej, od kilku miesięcy stoi figura Matki Bożej. To inicjatywa Towarzystwa Technicznego w Płocku, które doprowadziło do ponownego ustawienia tej figury, ufundowanej pierwotnie w XIX wieku przez znaną w Płocku rodzinę Górnickich. Została ona zdemontowana przez komunistów na przełomie lat 40. i 50., i niestety uległa zniszczeniu. Figurę odtworzono na podstawie archiwaliów, została ustawiona na oryginalnym postumencie.

eg / Płock
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda