Home Wiadomości Poczta Polska wprowadza znaczek ze św. Stanisławem Kostką

Poczta Polska wprowadza znaczek ze św. Stanisławem Kostką

Redakcja

Poczta Polska wprowadzi w niedzielę do obiegu znaczek emisji „Patroni Polski” z okazji ustanowionego przez Episkopat Polski Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki przypadającego w 450. rocznicę śmierci – poinformowała w piątek spółka. Jak dodała Poczta Polska, nakład znaczków to 120 tys. sztuk, a cena – 2,60 zł.

Na znaczku plastyk Bożydar Grozdew przedstawił wizerunek obrazu „Święty Stanisław Kostka” autorstwa Elżbiety Plewy-Hoffmann z 1996 roku. Umieszczono również roślinny motyw ozdobny, w który wpisana jest sylwetka białego orła w koronie.

Święty Stanisław Kostka (1550-1568), jeden z pięciu patronów Polski, pochodził z Rostkowa w powiecie przasnyskim. W wieku 14 lat udał się do wiedeńskiej szkoły w konwikcie oo. Jezuitów. W 1566 r., gdy ciężko zachorował, ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem, które złożyła mu na ręce i poleciła wstąpić do Towarzystwa Jezusowego.

Rok później w Rzymie rozpoczął nowicjat. Według przekazów Stanisław Kostka był zakonnikiem szczególnie pielęgnującym kult maryjny. Odszedł 15 sierpnia 1568 r., w osiemnastym roku życia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kult Stanisława Kostki rozwinął się szybko. Został beatyfikowany w 1605 r., a następnie kanonizowany przez papieża Benedykta XIV w 1726 r. Święty Stanisław Kostka jest patronem Polski od 1671 r. Ponadto patronuje archidiecezji warszawskiej, łódzkiej, diecezji płockiej oraz kilku miastom, licznym szkołom i seminariom duchownym. Jest także uznawany za patrona polskiej młodzieży. 

Za: deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda