Home WiadomościZ kraju Podcast #powołani – inicjatywa WSD Salwatorianów

Podcast #powołani – inicjatywa WSD Salwatorianów

Redakcja

Błogosławiony Franciszek Maria od Krzyża Jordan mawiał często do swoich duchowych synów, aby Dobrą Nowinę o Jezusie i zbawieniu nieśli światu „wszelkimi możliwymi środkami”. Słowa te w sposób niezwykle kreatywny realizują nasi klerycy. Wpadli na pomysł, aby ewangelizować… podcastami.

    Czym w takim razie jest podcast? Jest to według definicji słownikowej „forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków”. Odpowiedzialnym za ten projekt jest w głównej mierze kleryk Damian Kokocha SDS i dk. Paweł Janowski SDS działający we współpracy z księdzem Danielem Kowalskim SDS. Cała działalność podcastowa wiąże się z działającą w naszym seminarium od kilku lat Grupą Medialną Salwator, nad którą czuwa nasz ojciec duchowy – ksiądz Łukasz Darowski.

    Seria podcastów nosi znamienny tytuł: „Powołani”. Po samym tytule można zauważyć o czym te podcasty będą. Nasz kleryk Damian prowadzi rozmowy z zaproszonymi gośćmi – w głównej mierze z księżmi, braćmi, klerykami. Tematem tych dialogów jest przede wszystkim powołanie – rozmowa o tym, kto w jaki sposób Panu Bogu służy.

    Jaka jest geneza tego innowacyjnego pomysłu? Spytaliśmy samego pomysłodawcę i realizatora podcastów – kleryka Damiana Kokochę SDS:

    Już przed seminarium bardzo kręciły mnie media, a szczególnie radio. Kiedyś miałem takie marzenie, aby być tym gościem co gada w radiu, ale wyszło tak, że poszedłem do zakonu. Jednak po dwóch latach okazało się, że w naszym seminarium tworzy się grupa medialna, do której od razu się zapisałem. Najpierw proste projekty, pisanie artykułów itp. Rok później padł pomysł robienia filmików na YouTube i tak znalazłem się przed kamerą. W międzyczasie coraz popularniejsze stały się Podcasty, w których się po prostu zakochałem. Rok temu pojawiło się w moim sercu nowe marzenie, stworzyć Podcast w którym rozmawiam z gośćmi. Chciałem, żeby to było zrobione dobrze, w dobrej jakości, żeby nie odstawało od tych „świeckich” projektów z górnej półki, ale żeby przede wszystkim były to rozmowy o Panu Bogu. Pół roku temu, zacząłem realizować te marzenie i chyba właśnie dzięki Bogu i pomocy współbraci zaczyna się ono realizować. Niesamowite jest to, że kiedy poświęcamy się Panu Bogu, oddajemy mu coś od siebie, on nam to potrafi rozmnożyć i oddać za jakiś czas. To trochę jak z tym ewangelicznym talentem, który trzeba zainwestować, czyli oddać Panu Bogu, a nie zakopać pod ziemię – zachować dla siebie.

Zatem jeżeli chcecie się dowiedzieć jak wygląda życie misjonarza w dalekiej Tanzanii, poznać historię trudnego nastolatka, dowiedzieć się czy człowiek rzeczywiście pochodzi od małpy, sprawdzić jak przejść od munduru żołnierskiego do salwatoriańskiego habitu czy usłyszeć jak wygląda codzienność w naszym seminarium – zapraszamy do śledzenia naszych podcastów na różnych platformach:

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda