Home WiadomościZ kraju Podsumowanie “Raportu jasnogórskiego”

Podsumowanie “Raportu jasnogórskiego”

Redakcja

Spotkanie podsumowujące „Raport jasnogórski 2016” odbyło się w niedzielę, 6 stycznia w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki, będącej owocem dziewięciu historycznych debat na Sali Rycerskiej, trwających od września 2015 r. do maja 2016 r. 

Debaty w cyklu „Raport jasnogórski” zostały zorganizowane w ramach jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, 50. rocznicy Wielkiej Nowenny i Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przez 9 kolejnych miesięcy na Jasną Górę zapraszani byli szczególni goście – przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego, znani także w świecie medialnym, wśród nich np. polarnik Marek Kamiński, aktorzy Dorota Chotecka i Radosław Pazura, kompozytor Michał Lorenc, rodzice prezydenta RP prof. Janina Milewska-Duda i prof. Jan Tadeusz Duda, działaczka społeczna s. Anna Bałchan, a także dziennikarze i publicyści: Grzegorz Górny oraz Agnieszka i Rafał Porzezińscy. Głos zabierali także hierarchowie polskiego Kościoła: abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki, abp Marek Jędraszewski, abp Grzegorz Ryś, abp Henryk Hoser, abp Wacław Depo i bp Roman Pindel, a także generał paulinów o. Arnold Chrapkowski. Każde spotkanie prowadził znany dziennikarz i publicysta Jan Pospieszalski. Goście debatowali nad programem zawartym w Jasnogórskich Ślubach Narodu, napisanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego, i nad aktualnością treści poszczególnych Ślubów w życiu Polaków. Filmowe zapisy debat są dostępne na stronach internetowych, m.in. raport.jasnagora.pl

Na Jasną Górę, na spotkanie podsumowujące „Raport jasnogórski”, przybyli m.in.: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, o. Jerzy Tomziński – najstarszy, 100-letni paulin, Jadwiga Wiśniewska – europoseł do Parlamentu Europejskiego, Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. dr hab. Zdzisław Struzik – redaktor naczelny książki „Raport Jasnogórski 2016”. Obecni byli ojcowie paulini – organizatorzy „Raportu jasnogórskiego”: o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów i o. Michał Legan. 

„Trzeba nieustannie odkrywać ogromny zmysł duszpasterski Prymasa Wyszyńskiego – podkreślił w czasie spotkania o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Przywołując słowa św. Jana Pawła II przypomniał, że „Śluby Jasnogórskie mieszczą w sobie polską kartę praw człowieka”, stanowiącą wielkie wyzwanie. „To sformułowanie ‘polska karta praw człowieka’ jest zobowiązaniem nie tylko dla tych, którym zlecono posługę władzy w naszej Ojczyźnie, ale jest również dla nas zobowiązaniem do tego, byśmy w naszych wzajemnych relacjach, także społecznych, w codziennych wyborach, korzystali z tego jak najwięcej i to przekazywali młodemu pokoleniu”. 

„Program Ślubów Jasnogórskich jest wciąż żywy i wciąż aktualny, tyle osób odpowiedziało wtedy na to nasze zaproszenie i na zaproszenie Matki Bożej. Widzieliśmy, że to Ona tworzy ten Raport. Przez to, że prawie 5 lat temu znalazłem się na Jasnej Górze, mogłem odkryć ten charyzmat jasnogórski, na własnej skórze wejść w głębię tych treści, które przeżywali moi współbracia. To doświadczenie dało mi wielką radość i głębszy sens życia, i powołania paulińskiego. To jest największy dar tego Raportu, który trwa w moim sercu” – podkreślał o. Mariusz Tabulski, organizator spotkania. 

„Dla mnie bardzo ważne było to, że udało się powrócić do tej pięknej tradycji jasnogórskiej, jaką były debaty na Jasnej Górze, a z drugiej strony zobaczyliśmy wielkie zadanie, jakie przed nami stoi, żeby Jasna Góra była bardzo medialna” – mówił o. Michał Legan, współorganizator spotkania. 

„Ojcom paulinom dziękujemy, że podjęli to wyzwanie, że żyją cały czas w myśl tej zasady, że nie można budować przyszłości, szybować ku przyszłości, jeżeli się nie pielęgnuje przeszłości. To jest właśnie to – dziękowała Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – To są Śluby Narodu, które są teraz nam bardzo potrzebne – ojciec generał powiedział, że to jest polska karta praw człowieka, a ja bym powiedziała, że to jest jeszcze kodeks życia codziennego”. 

W czasie spotkania odbyła się też dysputa z udziałem Wincentego Łaszewskiego, doktora teologii, pisarza, badacza w zakresie antropologii mariologicznej oraz Jacka Weigla, prezesa Fundacji „Edukacja z Wartościami”, mentora i działacza społecznego. Całe spotkanie poprowadził red. Rafał Porzeziński, dziennikarz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. 

Wszystkich zebranych do wspólnego kolędowania zaprosiła Rodzina Cudzichów. 

Książkę wydali wspólnie: Klasztor Paulinów na Jasnej Górze oraz Instytut papieża Jana Pawła II w Warszawie. 

film Niedzieli TV 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / dr, mś 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda