Home WiadomościZ kraju Podziękowanie za Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Podziękowanie za Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Redakcja

Jak co roku Papieska Unia Misyjna w Polsce zorganizowała sesję misjologiczną i czuwanie modlitewne na Jasnej Górze. Spotkaniu w dniach 7-8 grudnia towarzyszy temat przewodni: „Z Maryją wyznajemy Chrystusa w Eucharystii”.

Na spotkanie przyjechali misjonarze, misjonarki, wolontariusze i osoby świeckie, grupy róż Żywego Różańca, Misyjnego Apostolstwa Chorych, referenci i referentki misyjne oraz klerycy z kół misyjnych, a także osoby, którym bliskie są sprawy misji, w sumie ponad 500 osób.

Spotkanie ma na celu doświadczenie misyjnego wymiaru Kościoła. W czasie Czuwania jest czas na rozmowy, modlitwę i pogłębienie misyjnej formacji.

Tegoroczna Sesja i Czuwanie mają szczególny charakter – są podziękowaniem za ogłoszenie przez papieża Franciszka października 2019 roku – Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

„Nasze spotkanie w tym roku jest podsumowaniem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, a właściwie jest to jakby otwarcie nowej pracy w animacji, we współpracy misyjnej. Nie możemy poprzestać tylko na tym, cośmy przeżyli w ramach Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego – chcemy, żeby ten misyjny zapał, entuzjazm, pomysły trwały – mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w rozmowie z Radiem Jasna Góra – Doświadczyliśmy takiego niezwykłego przebudzenia bardzo wielu środowisk, i to nie tylko tych od lat związanych z działalnością misyjną – bo to i wspólnoty zakonne, parafie, ruchy apostolskie. To pokazuje, że ta świadomość misyjności Kościoła w nas jest. Trzeba tylko nad nią ciągle czuwać, rozwijać ją. To, co może trochę martwić – to spadająca liczba polskich misjonarzy. Jeszcze nie tak dawno Polaków misjonarzy było ponad 2 tysiące, a dzisiaj jest 1904. To pokazuje pewną tendencję, że mniej misjonarzy wyjeżdża. W pewnym sensie zastępują ich wolontariusze – ruch wolontariuszy misyjnych niesamowicie się rozwija. Różne stowarzyszenia, zgromadzenia posyłają swoich wolontariuszy na takie doświadczenia kilkumiesięczne, roczne, półroczne, i to jest niesamowite bogactwo dwustronne. Ci ludzie naprawdę wnoszą tam, gdzie jadą, swoje otwarte serca, wiarę, talenty, a z drugiej strony wracają bardzo ubogaceni wiarą tych młodych Kościołów”.

Jak podkreśla ks. Tomasz Atłas, jest jeszcze wiele zakątków świata, gdzie nie słyszano o Jezusie Chrystusie. „Miałem okazję zobaczyć, jak żyje Kościół wśród Masajów w północnej Tanzanii. Dla niektórych z nich Kościół stał się obecny w ich życiu dopiero rok temu. A my wyrośliśmy w kręgu kultury i wiary chrześcijańskiej, no i właśnie – czy tak na pewno, w 100% żyjemy Ewangelią na co dzień, i czy dzielimy się nią też na maxa” – mówi ks. Atłas.

„Pierwszym podstawowym działaniem, nadającym sens wszystkim innym działaniom Kościoła, jest ewangelizacja. Kościół z natury jest misyjny – my to czasem powtarzamy, ale warto sobie tę prawdę głęboko uzmysłowić. Kościół jest prawdziwym Kościołem Chrystusa tylko wtedy, kiedy ewangelizuje” – podkreśla dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Gościem specjalnym spotkania jest ks. Dariusz Buras, administrator apostolski Atyrau w Kazachstanie. „W zachodnim Kazachstanie Kościół dopiero ma 20 lat, w tym roku świętujemy 20-lecie powstania struktur Administratury Apostolskiej – mówi ks. Dariusz Buras w rozmowie z Radiem Jasna Góra – Dla nas jest to wielka radość, że możemy dawać świadectwo tego, że ten Kościół praktycznie z zera, rozrósł się dzisiaj do wspólnot, które mamy pod tysiąc osób. Dlatego dla nas jest to wielka radość. To jest najważniejsze dzisiaj – każdemu człowiekowi dawać nadzieję, która pochodzi ze Słowa Bożego, która pochodzi od Boga samego, i dawanie świadectwa radości tym, do których idziemy, których spotykamy”.

Ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, przez dwa tygodnie miał możliwość odwiedzenia północnej Tanzanii – przez 2 tygodnie przebywał wśród plemienia Masajów. „To, czego doświadczyliśmy, to przede wszystkim pierwsza ewangelizacja. Spotkałem wspólnoty masajskie, które dopiero od roku znają imię Jezusa Chrystusa. I to jest niesamowite. Z jednej strony żyją swoja kulturą, tradycją, tym, do czego są tak mocno przywiązani, a z drugiej strony otwierają się na Jezusa. I tam są posłani polscy misjonarze, szczególnie ze Stowarzyszenia polskich Misji Afrykańskich” – opowiada ks. Maciej /całość ciekawej rozmowy o ewangelizacji wśród Masajów – posłuchaj/.

Spotkanie składa się z dwóch części: wykładowej i modlitewnej. Rozpoczęcie nastąpiło w sobotę Mszą św. o godzinie 14.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszę św. odprawił bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej wraz z ks. prał. Tomaszem Atłasem, krajowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych.

„Przybywacie tu z hasłem: ‘Z Maryją wyznajemy Chrystusa w Eucharystii’ – mówił w powitaniu o. Samuel Pacholski, paulin – Maryja zaprasza nas w tym miejscu zawsze do tego, byśmy w Eucharystii odkrywali tajemnicę Chrystusa, Kościoła, także tajemnicę naszego powołania i naszej misji, bo wszyscy jesteśmy z natury, jako chrześcijanie, wezwani do tego, by nieść Chrystusa całemu stworzeniu. Zapraszam was do gorliwej modlitwy, abyśmy w czasie tej Eucharystii otrzymali błogosławieństwo i łaskę, które Pan Bóg prze ręce Maryi dla nas przygotował”.

W homilii bp Salaterski zwracał uwagę na to, że: „Papieska Unia Misyjna zachęca do osobistego zaangażowania się, by męka, śmierć, dzieło zbawienia dokonane przez Chrystusa, stało się nadzieją dla całego świata, dla wszystkich ludzi. Stara się zachęcać nas do współodpowiedzialności za misyjną działalność Kościoła, by każdy z nas, tak jak to dobitnie przypomina Ojciec Święty Franciszek, był uczniem-misjonarzem. Jako sprawdzian autentyzmu naszego chrześcijańskiego życia, odczytywał on to, czy kogoś do Jezusa przyprowadził, czy to spośród tych, którzy go jeszcze nie znali, wspierając misjonarzy posługujących niejako na pierwszej linii ewangelizacyjnego frontu, czy też budząc sumienie, otwierając oczy, pozwalając doświadczyć pełni wiary tym, którzy stali się letnimi chrześcijanami, zagubili gdzieś smak bliskości Jezusa, przynależności do Niego, przyjaźni z Nim. Stąd Papieska Unia Misyjna także stara się uświadamiać nam wszystkim, że to dobre wykorzystanie naszych środków materialnych, naszych możliwości dzielenia się z innymi, gdy czynimy to z myślą o misjach, gdy wspieramy dzieło ewangelizacji podejmowane przez Kościół na frontach całego świata. Kiedy dajemy to, na co nas stać, by Jezus był znany i kochany wszędzie, wszak jest Zbawicielem wszystkich”.

W dalszym programie w Sali o. Kordeckiego zaplanowano konferencje i wystąpienia: ks. dr Tomasz Herc pokaże misyjny wymiar Eucharystii, ks. Dariusz Buras opowie o Kościele w Kazachstanie, a księża Tomasz Atłas i Maciej Będziński podzielą się swoimi doświadczeniami z odwiedzin misjonarzy w Gabonie i Tanzanii.

Od Apelu Jasnogórskiego rozpocznie się czuwanie modlitewne przed obrazem Czarnej Madonny. Podczas czuwania jego uczestnicy zawierzą Maryi cały Kościół i misjonarzy, będą także poznawać przyszłych misjonarzy z Centrum Formacji Misyjnej. Zaplanowano również przyjęcie nowych członków do Papieskiej Unii Misyjnej.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, sm

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda