Home WiadomościZ kraju Pogrzeb ks. Mieczysława Stebarta COr

Pogrzeb ks. Mieczysława Stebarta COr

Redakcja

Dzień 22 czerwca 2020 r. dla Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri w Tarnowie oraz całej Federacji Księży Filipinów był dniem refleksji i modlitwy w intencji zmarłego 19 czerwca najstarszego polskiego Filipina śp. ks. Mieczysława Stebarta COr.

Obrzędy pogrzebowe wraz z Mszą św., z racji na sytuację epidemiczną były transmitowane na poprzez kanał YouTube. O godzinie 1100 odbyło się wprowadzenie ciała zmarłego Współbrata do kościoła pw. Św. Krzyża i Św. Filipa Neri w Tarnowie. Po wprowadzeniu odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia a następnie trwała modlitwa w ciszy. O 1130 modlitwę różańcową poprowadził ks. Paweł Cyz COr.

O 1200 rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Salaterskiego – biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Na początku zostały odczytane przez ks. Mateusza Kiwiora COr, wice-superiora tarnowskiego domu, listy kondolencyjne, które nadesłali: Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, bp Edoardo Aldo Cerrato COr, Wizytator Stolicy Apostolskiej dla Konfederacji Oratorium Św. Filipa Neri o. Marco Guillen COr, Prokurator Generalny Konfederacji Oratorium Św. Filipa Neri o. Michele Nicolis COr, Rektor Bazyliki w Krotoszynie (miejscowość dzieciństwa i młodości śp. ks. Mieczysława) ks. prał. Aleksander Gendera, oraz Ulrika i Stefan Wick (niemieckojęzyczni przyjaciele tarnowskiej kongregacji). Kazanie na Mszy św. pogrzebowej wygłosił były Prokurator Krajowy Federacji Św. Filipa Neri w Polsce ks. Zbigniew Starczewski COr.

Mszę św. koncelebrowali przedstawiciele wszystkich domów filipińskich w Polsce, księża z dekanatu Tarnów – Południe, przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego oraz zgromadzenia Sercanów. Wszystkich kapłanów było około 60.

Po zakończonej eucharystii superior tarnowskiej Kongregacji ks. Maciej Mitera COr podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę o radość życia wiecznego dla śp. ks. Mieczysława. Pochówek odbył się na Starym Cmentarzu w Tarnowie w grobowcu filipińskim. Liczni zgromadzeni wierni, a zwłaszcza byłe uczennice ks. Stebarta uczestniczyli w tych obrzędach ze smutkiem, ale również nadzieją na zmartwychwstanie i ponowne spotkanie.

Kl. Patryk Żelichowski COr

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda