Home Wiadomości Pomagają w rozeznaniu powołania

Pomagają w rozeznaniu powołania

Redakcja

Spotkanie Magistrów Nowicjatów i Postulatów trwa w dniach 14-16 lutego na Jasnej Górze. Co roku spotkania odbywają się w innym klasztorze lub domu zakonnym. Mają na celu dzielenie się bogactwem doświadczeń i wypracowanych metod. Z okazji jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na miejsce spotkania wybrano Jasną Górę. W sanktuarium zgromadziło się ok. 25 zakonników z różnych zgromadzeń w Polsce. 

„Zgromadziliśmy się tutaj w ekipie mistrzów nowicjatów i postulatów czyli osób, które formują na początku przyszłych zakonników – mówi ks. Jerzy Mikuła, salezjanin, mistrz nowicjatu w Kopcu – To jest próba poznania ich, zintegrowania w nich tego, co ludzkie, co duchowe, co Boże, co słabe, co mocne, ponazywania tego. To jest początek pewnej długiej pracy, która tak naprawdę trwa przez całe życie”. 

„To jest delikatna posługa towarzyszenia, ojcostwa – wyjaśnia dalej kapłan – Próba wejścia w te sfery, w które nowicjusz chce wpuścić, i dyskretnego czekania tam, gdzie jeszcze nie chce wpuścić. Próba też cierpienie i modlitwy za nich. Trzeba po prostu być blisko, bo to polega na kochaniu, które towarzyszy”. 

„Nic tak nie zapala do dobrego, jak dobry przykład. Trzeba być człowiekiem jednoznacznym – stwierdza o. Euzebiusz Grądalski, paulin – Na autorytet trzeba sobie zapracować. To nie jest tak, że biały habit czy sutanna dadzą mi poczucie tego, że ktoś mnie będzie słuchał i brał za świętość to, co mówię. Wręcz przeciwnie tu musi być widoczna moja autentyczność i charyzma. I o to też trzeba prosić Pana Boga”. 

W odkrywaniu powołania i poznawaniu życia zakonnego wiele zależy od chęci i nastawienia nowicjuszów. „Wszystko zależy od tego, czy ktoś chce – podkreśla o. Euzebiusz – Bo nawet, jak mu nie wychodzi, a widać, że chce, no to trzeba w tego gościa jak najbardziej inwestować”. 

We wtorek, 14 lutego Mszy św. odprawionej o godz. 17.30 przed Cudownym Obrazem przewodniczył o. Bartłomiej Maziarka, socjusz magistra nowicjatu w Zakonie św. Pawła I Pustelnika. Homilię wygłosił o. Euzebiusz Grądalski

„Serdecznie pozdrawiam ojców magistrów postulatu i nowicjatu, którzy co roku spotykają się, żeby dzielić się ze sobą doświadczeniem pracy formacyjnej, wychowywania młodego pokolenia – mówił na rozpoczęcie Eucharystii o. Bartłomiej Maziarka – Czas rozeznania powołania, czy to w postulacie, czy w nowicjacie, jest czasem bardzo ważnym. Dlatego przybywamy przed tron naszej Matki, aby prosić Ją o potrzebne dary dla braci nowicjuszy, braci postulantów, prosić też o liczne i święte powołania do naszych zgromadzeń i zakonów”. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda