Home WiadomościZ kraju Pomoc franciszkańskich klasztorów uchodźcom z Ukrainy

Pomoc franciszkańskich klasztorów uchodźcom z Ukrainy

Redakcja

Wrocławska Fundacja “Antoni”

Akcja pomocy uchodźcom z Ukrainy trwa. Wrocławska Fundacja Antoni prosi o wsparcie i informuje, że wraz z miastem i innymi organizacjami pomaga Uchodźcom na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Znaleźć ich można w pomarańczowych namiotach na zewnątrz dworca. Tam wydają: gorącą zupę, kawę, herbatę, kanapki, ciasto, owoce…”.

Fundacja Antoni niesie pomoc wszystkim tym którzy cierpią i są w potrzebie z powodu napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. W tej sytuacji organizujemy pomoc dla tych którzy już przybyli do naszego miasta, jak również wspieramy naszych braci franciszkanów, którzy pozostali na Ukrainie i wspierają tych którzy tam pozostali broniąc swoich domów i ojczyzny.

Każde ludzkie wsparcie jest cenne i bardzo potrzebne. Ważne jest aby nasza pomoc była bardzo rozsądna i trafna w potrzeby jakie obecnie są. Dla naszych braci na Ukrainie potrzebne są obecnie: karimaty, śpiwory, bielizna męska termiczna, latarki, apteczki, ciepłe skarpety męskie, plecaki podręczne, bateria, art. spożywcze o długim terminie. Te rzeczy pojadą na Ukrainę do naszych klasztorów w których obecnie przebywa wiele osób, bowiem tam znalazły schronienie. Ważne jest aby rzeczy były nowe.

We Wrocławiu niesiemy pomoc osobom które już dotarły do nas i są po prostu z jedną walizką w ręce. Ważne aby nasza pomoc świadczyła też o nas. Dlatego prosimy o rzeczy nowe, lub czyste w dobrym stanie. Obecnie nie przyjmujemy ubrań!

Jak można nas wesprzeć? Prosimy o produkty spożywcze, chemię, środki czystości i higieny osobistej. Można również dokonać wpłatę na konto: 10 1600 1156 1840 9076 7000 0001.

Każdego dnia kilka rodzin otrzymuje od nas paczki ze wsparciem. Jesteśmy gotowi codziennie przygotowywać gorące posiłki dla uchodźców, oraz nieść im pomoc w postaci produktów spożywczych. Staramy się na bieżąco kierować rodziny z Ukrainy do rodzin, które zgłosiły gotowość ich przyjęcia. Ważne jest aby Uchodźcy rejestrowali się już na granicy lub we Wrocławiu przy ul. Wittiga 8. To pomoże im w późniejszym funkcjonowaniu w mieście. Odzież mogą otrzymać w magazynach przy ul. Tramwajowej 1 w „ Czasoprzestrzeni”, a matki z dziećmi przy ul. Legnickiej 21. Wszelkie inne prośby i wsparcie oraz propozycje pomocy można kierować do Archidiecezjalnego „Caritas” (Wrocław ul. Katedralna 7 tel. 71 3271300 mail: [email protected]) lub do PRZEJŚCIA DIALOGU: [email protected] pod numer tel. 717986497 lub 510011846.

Dom Pielgrzyma w Górze św. Anny

W pomoc dla poszkodowanych wojną na Ukrainie włączył się też Dom Pielgrzyma w Górze Świętej Anny. Przebywa tam ok. 200 osób.

Klasztor we Wrocławiu-Karłowicach

Również w naszym klasztorze we Wrocławiu-Karłowicach przyjęliśmy kobiety z małymi dziećmi, które uciekły z Ukrainy.

Klasztor w Nysie

Krótka relacja z Nysy, gdzie w naszym klasztorze znaleźli schronienie goście z Ukrainy:

Dzisiejszy dzień „w pigułce”.
Po dłuuuuuższej nocy pyszne śniadania a potem „wycieczka”.
Pierwsze kroki skierowaliśmy do szkoły bowiem nasze mamy, jak to mamy – zatroskane o edukację swoich pociech. Zaszliśmy do najbliższej nam czyli SP nr 2 z oddziałami mistrzostwa sportowego przy ul. Grodkowskiej. Tam miło przyjęci przez Pana Dyrektora Ryszarda Łobodę uzyskaliśmy w przyjaznej atmosferze wszelkie potrzebne informacje. W tajemnicy powiemy, że przygodę ze szkołą rozpoczniemy powolutku ale… na dniach 🙂
Później odwiedziliśmy jedną z nyskich galerii handlowych. Celem tej wizyty było odebranie przygotowanych dla nas dzięki współpracy wielu podmiotów specjalnych kart SIM. Dzięki nim będziemy mieli kontakt z naszymi bliskimi a także będziemy mogli śledzić sytuację w naszej Ojczyźnie. Zajęło to sporą chwilę. Potem obiad i niespodziewanie ale jakże miłe spotkanie z Pracownikami Urzędu Miasta, którzy pomogli załatwić sprawy prawne naszego pobytu. Następnie oczekiwany czas wypoczynku i… kolacja. Niby nic szczególnego – kolacja jak kolacja ale… Na twarzach dzieci zaczął pojawiać się UŚMIECH! A cytując powiedzenie wielkiego pedagoga Janusza Korczaka – „Kiedy dziecko się śmieje – śmieje się cały świat!” Więc kładziemy się spać z uśmiechem. Uśmiechem na ustach i sercach. I ten uśmiech ślemy WAM – wszystkim tym, która nam pomagają, wspierają.
A my – franciszkanie – czekając na kolejnych Gości – zapewniamy, że staramy się jak możemy sprostać naszemu zadaniu i wdzięczni za każdą pomoc zapewniamy, że żadem Wasz dar nie zostanie zmarnowany. A dziękując – prosimy o więcej gdyż kolejne rodziny już są w drodze do nas.

Akcja przygotowania noclegów dla uchodźców z Ukrainy w naszym klasztorze w Nysie. Jest to wspólna inicjatywa naszych braci, parafii oraz Fazenda da Esperanza.

Za: franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda