Ponad pół tysiąca wystawców na Targach Książki w Mieście Literatury UNESCO

„Ponad pół tysiąca wystawców, dużo ponad pół tysiąca gości, dużo, dużo ponad pół tysiąca spotkań targowych w tym roku” – wyliczała prezes Grażyna Grabowska, otwierając 17. Targi Książki w Krakowie, które potrwają do niedzieli. Wśród wystawców jest Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew.

Prezydent Miasta Jacek Majchrowski przypomniał, że od kilku dni Kraków jest „Miastem literatury UNESCO”.

„Ten tytuł ma do tej pory siedem miast na świecie. Jesteśmy jedynym miastem nie-anglojęzycznym, który ten tytuł posiada (Sześć pozostałych to Edynburg, Melbourne, Iowa, Dublin, Reykyavik i Norwich – przyp. red.). To jest coś, co pokazuje rolę naszego miasta” – zauważył włodarz Grodu Kraka.

„Targi książki zapoczątkowały przed 17 laty cały ten cykl, który doprowadził do tego tytułu. To na bazie tego, co tutaj się działo, powstały festiwale: Conrada czy Miłosza. To dzięki temu, że jesteśmy ojczyzną księgarstwa polskiego, gdzie zostały wydane pierwsze książki w języku polskim, gdzie wydano pierwszą gazetę w języku polskim, że tutaj mieszczą się najważniejsze wydawnictwa polskie, tutaj funkcjonują najwybitniejsi autorzy, tutaj się to wszystko dzieje” – uzasadniał prezydent.

Goście obecni podczas otwarcia zostali też zaproszeni do wzięcia udziału w „Maratonie z Tuwimem” – wyjątkowym wydarzeniu promującym czytelnictwo oraz twórczość Juliana Tuwima. W tym roku bowiem przypada 60. rocznica śmierci poety – zmarł 27 grudnia 1953 roku. Dlatego Uchwałą Sejmu RP rok 2013 ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima.

„Lokomotywę” publicznie czytali m.in. prezydent Jacek Majchrowski, sekretarz Wisławy Szymborskiej, uhonorowany w tym roku tytułem Ambasadora Targów Książki Michał Rusinek czy rzecznik franciszkanów o. Jan Maria Szewek.

W związku z wielkim zainteresowaniem tematyką franciszkańską po wyborze nowego papieża Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew na tegorocznych targach prezentuje wiele książek o św. Franciszku z Asyżu, jego charyzmacie i Zakonie.

„<Św. Franciszek z Asyżu. Editio. Maior> to jedna z najlepszych i najpełniejszych, jakie do tej pory zostały wydane biografii św. Franciszka. Pokazuje postać Biedaczyny z Asyżu w jego czasach” – zachwala Małgorzata Downar, kierownik Działu Marketingu Wydawnictwa Franciszkanów Bratni Zew.

Inną książką budzącą zainteresowanie na stoisku franciszkanów jest „Św. Franciszek z Asyżu. Prawda i legendy”. Książka, która obala wiele mitów, nieprawdziwych historii, krążących na temat św. Franciszka. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, np. czy św. Franciszek był autorem pierwszej żywej szopki bożonarodzeniowej albo czy św. Klara była dziewczyną św. Franciszka.

Dla tych, którzy chcieliby się nauczyć modlić jak św. Franciszek, zakonnicy polecają książkę „Św. Franciszek z Asyżu żywą modlitwą” czy „365 dni ze świętym Franciszkiem”.

Małgorzata Downar z Bratniego Zewu przekonuje, że ich czytelnicy oczekują od nich poradników życiowych, np. jak rozwiązywać problemy życiowe.

Nowością w tym segmencie jest książka „Słowa, których ty oczekujesz”. Autor mówi w niej o bólu i cierpieniu, które wystawiają ludzi na ciężką próbę. To książka, która pokazuje, jak możemy się zachować, gdy wśród nas znajdzie się osoba cierpiąca. To książka dla osób cierpiących, którym wydaje się, że ich życie straciło sens.

Jak co roku, na stoisku franciszkanów są duże promocje, od 10 do 70 proc. Można nabyć wiele wartościowych książek za bardzo niewielkie pieniądze.

„Chcielibyśmy tym samym zainteresować odwiedzających ideą franciszkańską i może odrobinę mieć swój udział w rozwoju czytelnictwa w naszym kraju” – wyjaśnia szefowa marketingu.

Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew w tym roku zmieniło swoją lokację na targach. Znalazło się w sąsiedztwie wielkich wydawnictw: WAM, Znak, Jedność czy Biały Kruk.

jms