Home WiadomościZ kraju Posłańcy pokoju, aż do męczeństwa

Posłańcy pokoju, aż do męczeństwa

Redakcja

9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru z rąk terrorystów zginęli dwaj młodzi franciszkanie – bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski. W roku 2021 przypada 30. rocznica śmierci Męczenników z Pariacoto. Hasłem wiodącym tej rocznicy są słowa: „Posłańcy pokoju, aż do męczeństwa”, ponieważ wierzymy, że tego pokoju bardzo nam potrzeba w naszych środowiskach: pracy, parafiach, domach, rodzinach, wspólnotach. Bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski zginęli za wiarę w Tego, który obdarza nas prawdziwym pokojem, dlatego ufamy, że wypraszają pokój, którego nam tak bardzo potrzeba.

Kalwaria Pacławska

W ramach tegorocznego przeżywania 30. rocznicy ich męczeńskiej śmierci zapraszamy do nawiedzenia relikwii krwi Męczenników z Pariacoto w Kalwarii Pacławskiej, gdzie w czasie trwania Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego w dniach od 11 do 15 sierpnia 2021 r., w Kaplicy św. Rafała będą wystawione do kultu publicznego koszule bł. Michała i bł. Zbigniewa, jakie mieli na sobie w chwili śmierci. Zakrwawione koszule męczenników będą pokazane pierwszy raz od beatyfikacji, która miała miejsce 5 grudnia 2015 r. w Chimbote (Peru).

Koszule, które błogosławieni mieli na sobie w chwili rozstrzelania, zostały przywiezione tuż po śmierci do Krakowa przez jednego z franciszkanów, są przechowywane w specjalnym zabezpieczającym pojemniku w Kurii Prowincjalnej Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów). Serdecznie zapraszamy do nawiedzenia Kalwarii Pacławskiej w tym czasie, a także wpisania się do Księgi Pamiątkowej, która będzie znajdowała się w Kaplicy św. Rafała.

Łękawica

W rodzinnej parafii bł. Michała Tomaszka w Łękawicy, w kościele pw. św. Michała Archanioła 8 sierpnia 2021 r. o godz. 11.00 biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel odprawi uroczystą Mszę Świętą. Wydarzenie to będzie transmitowane przez portal Zywiecinfo.pl.

W domu rodzinnym bł. Michała Tomaszka w Łękawicy, gdzie znajduje się Pokój Pamięci przygotowany przez rodzinę błogosławionego, będzie można zobaczyć zebrane po nim pamiątki. Rodzina błogosławionego zaprasza na dzień otwarty w sobotę 7 sierpnia i w poniedziałek 9 sierpnia, w godzinach od 8.00 do 18.00.

Zawada

W kościele pw. św. Marcina w Zawadzie k. Tarnowa, w rodzinnej parafii bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, 8 sierpnia zostanie (jak co roku w drugą niedzielę sierpnia) odprawiona uroczysta Msza Święta o godz. 10.30. Intencją tej Mszy Świętej będzie dziękczynienie za dar beatyfikacji Męczenników z Pariacoto oraz prośba o ich rychłą kanonizację i uwolnienie świata od terroryzmu. W tym dniu zabrzmi także dzwon o imieniu „Zbigniew Strzałkowski”, jaki znajduje się na dzwonnicy przy kościele. Dzwon został poświęcony już rok po śmierci franciszkanów – 9 sierpnia 1992 r.

Kraków

W Bazylice w. Franciszka z Asyżu, w Kaplicy Męki Pańskiej znajdują się relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto. 9 sierpnia 2021 r. w tej kaplicy zostanie odprawiona Msza Święta w 30. rocznicę śmierci błogosławionych, którzy w czasie formacji w Wyższym Seminarium Duchownym franciszkanów niejednokrotnie modlili się w tej świątyni, a także tutaj składali swoje śluby zakonne.

Medalion Męczenników w Limie

Już 5 sierpnia 2021 r. w Limie zostanie uroczyście odsłonięty medalion upamiętniający Męczenników z Pariacoto, podarowany przez Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto. Medalion zostanie umieszczony w miejscu, gdzie stoi „Pomnik polskich pionierów inżynierii w Peru” („Pomnik Habicha”) na Plaza de Polonia (w pobliżu Ambasady RP w Limie). Na pomniku umieszczony jest napis w języku hiszpańskim: „Ku chwale Polaków w Peru”, a monument upamiętnia: Jana Edwarda Habicha, Aleksandra Babińskiego, Władysława Klugera, Władysława Folkierskiego i Franciszka Ksawerego Wakulskiego. Przed pomnikiem znajdują się też medaliony Ernesta Malinowskiego i Ryszard Jaxa Małachowskiego. Obok nich zostanie umieszczony także medalion bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, jako upamiętnienie ich pracy i męczeńskiej śmierci w Peru. W Pariacoto również odbędą się uroczystości rocznicowe. Zarówno w Limie jak i Pariacoto w uroczystościach będą brali udział o. Marian Gołąb OFMConv, minister prowincjalny Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) oraz o. Dariusz Gaczyński OFMConv, sekretarz ds. animacji misyjnej.

Anna Dąbrowska


 

Pokój Pamięci w Łękawicy_fot. Jacek Raczek

 

Pokój Pamięci w Łękawicy_fot. Jacek Raczek

 

Pokój Pamięci w Łękawicy_fot. Jacek Raczek

 

Pokój Pamięci w Łękawicy_fot. Jacek Raczek

Pokój Pamięci w Łękawicy_fot. Jacek Raczek

 

Pomnik Habicha w Limie_fot. Archiwum Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

Medalion upamiętniający Męczenników z Pariacoto_fot. Archiwum Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda