Home WiadomościZ kraju Poświęcenie tablicy dedykowanej ks. Wiktorowi Grabelskiemu SDB

Poświęcenie tablicy dedykowanej ks. Wiktorowi Grabelskiemu SDB

Redakcja

SDBUroczystą eucharystią i poświęceniem tablicy dedykowanej ks. Wiktorowi Grabelskiemu SDB, wychowawcy polskiej młodzieży w Zakładach Salezjańskich w Turynie, 9 września rozpoczęło się coroczne spotkanie formacyjne dyrektorów wspólnot zakonnych, dyrektorów szkół i proboszczów z salezjańskiej Inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile.

Wspomniane uroczystości odbyły się w kościele pw. św. Jadwigi w Gleśnie k. Wyrzyska (diecezja bydgoska). Właśnie w tej niewielkiej miejscowości w zachodniej Wielkopolsce 17 października 1857 r. urodził się ks. Wiktor Grabelski SDB. Do Zgromadzenia Salezjańskiego wstąpił w 1887 r. i wraz z bł. księciem Augustem Czartoryskim rozpoczął nowicjat San Benigno Canavese. Obaj Polacy 24 listopada 1887 r. zostali obleczeni w szatę kleryków przez ks. Jana Bosko. Były to ostatnie obłóczyny dokonane przez założyciela salezjanów. Ksiądz Grabelski należał do pionierów dzieła salezjańskiego wśród Polaków i na naszych ziemiach. Był wychowawcą i nauczycielem polskich chłopców na Valsalice, gdzie przybywali głównie ze Śląska i Wielkopolski. Wykładał im niemal wszystkie przedmioty, troszczył się także o ich wychowanie patriotyczne. Z jego wychowanków rekrutowało się pierwsze pokolenie salezjanów Polaków. W tym gronie wyróżnić trzeba zwłaszcza kard. Augusta Hlonda prymasa Polski, który swojego wychowawcę nazwał po latach „fundatorem polskiej gałęzi Zgromadzenia”. Od 1887 r. ks. Grabelski był redaktorem „Wiadomości Salezjańskich”, polskiej wersji „Biuletynu Salezjańskiego”, pisma założonego jeszcze przez księdza Bosko. Głównym celem tegoż miesięcznika była promocja dzieł salezjańskich, zyskiwanie dlań sympatyków, a po zainstalowaniu się Zgromadzenia na ziemiach polskich, spełniało funkcję informacyjno-integracyjną pomiędzy salezjanami i ówczesnym Związkiem Pomocników Salezjańskich, który wśród Polaków prężnie się rozwijał. Już po dwóch latach biuletyn osiągnął nakład 50 tys. egzemplarzy. Ksiądz Wiktor Grabelski w czerwcu 1902 roku powrócił do Polski i zamieszkał w macierzystym domu salezjańskim w Oświęcimiu. Niestety kilka miesięcy później zmarł nagle 9 października 1902 roku.

Upamiętnienie tej fundamentalnej dla salezjańskiej historii w Polsce postaci zakończyło w pilskiej inspektorii obchody jubileuszu 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko oraz 35. rocznicy utworzenia prowincji zakonnej pw. św. Wojciecha. Mszy świętej w Gleśnie przewodniczył inspektor ks. Marek Chmielewski SDB, który dokonał także aktu poświęcenia i odsłonięcia tablicy. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz SDB. Eucharystia oprócz salezjanów zgromadziła liczne grono parafian na czele z proboszczem ks. Waldemarem Ćwikiem. Po zakończeniu uroczystości ks. Inspektor podziękował im za wspólną modlitwę i zaproponował aktualny stan dzieł salezjańskich w Polsce, zauważając, że wszystkie te dokonania poprzez osobę ks. Grabelskiego, środowisko w którym się wychował, są mocno duchowo osadzone także w ich miejscowości. Przełożony salezjańskiej inspektorii pw. św. Wojciecha obdarzył na koniec ks. Proboszcza okolicznościowym medalem ze św. Janem Bosko.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda