Home WiadomościZ kraju Poszukiwani krewni Sługi Bożej Róży Elżbiety Czackiej FSK

Poszukiwani krewni Sługi Bożej Róży Elżbiety Czackiej FSK

Redakcja

W związku ze staraniami o beatyfikację ciało założycielki dzieła dla niewidomych zostanie przeniesione z cmentarza w Laskach do kaplicy Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża chce odnaleźć krewnych matki – założycielki ich zgromadzenia oraz całego dzieła Lasek. W związku z będącą na ukończeniu drogą do beatyfikacji Czcigodnej Służebnicy Bożej m. Elżbiety Czackiej, planowana jest ekshumacja jej ciała. Doczesne szczątki zostaną przeniesione z Cmentarza Zakładowego do sarkofagu w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża poszukuje członków rodziny zmarłej. Zgłoszenia wraz z udokumentowanym stopniem pokrewieństwa należy przekazywać na adres elektroniczny [email protected] do dnia 29 lutego 2020.

Na początku tego roku watykańscy lekarze pozytywnie wypowiedzieli się o domniemanym cudzie za wstawiennictwem Sługi Bożej Matki Czackiej. Teraz potrzeba jeszcze zatwierdzenia cudu przez komisję teologów konsultorów oraz komisję kardynałów i biskupów. Kiedy to nastąpi, papież może wydać dekret beatyfikacyjny.  

Proces beatyfikacyjny m. Czackiej trwa od 1987 r. 9 października 2017 r. za zgodą papieża Franciszka Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych promulgowała dekret o heroiczności jej życia i cnót. Do beatyfikacji niezbędny jest jeszcze zatwierdzony przez Watykan cud za wstawiennictwem kandydatki na ołtarze. Obecna pozytywna opinia to pierwszy etap tego zatwierdzenia. Proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem m. Elżbiety Czackiej zakończył się 5 czerwca 2018 r. i dokumentacja została przekazana do Watykanu, gdzie sprawa zanim zostanie przedstawiona Ojcu Świętemu, jest badana przez komisje lekarzy, teologów i kardynałów.

Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi (obecnie Ukraina). Była szóstym z siedmiorga dzieci Zofii z domu Ledóchowskiej i Feliksa Czackiego.

Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem, mimo licznych operacji, całkowicie straciła go w wieku 22 lat. Nauczyła się alfabetu Braille’a, zapoznała z najnowszymi osiągnięciami nauki o niewidomych, dużo podróżowała po Europie. W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.
Staraniem nowej instytucji powstały w Warszawie: ochronka, szkoła powszechna, warsztaty, biblioteka brajlowska oraz tzw. patronat, obejmujący na terenie miasta dorosłych niewidomych i ich rodziny.

Lata I wojny światowej Róża Czacka spędziła w Żytomierzu. Był to dla niej czas swoistych rekolekcji. Pojawiła się myśl o podjęciu życia zakonnego oraz o powołaniu nowego zgromadzenia zakonnego, które służyłoby ludziom niewidomym. W 1917 roku Róża Czacka przyjęła habit franciszkański i złożyła śluby wieczyste w III Zakonie św. Franciszka.

W maju 1918 roku powróciła do Warszawy jako siostra Elżbieta. Po uzyskaniu koniecznych pozwoleń przyjęła kandydatki do nowego zgromadzenia, które od 1 grudnia 1918 roku zaistniało jako Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Jego charyzmatem jest służba ludziom niewidomym i wynagradzanie za duchową ślepotę świata. Opiekunem duchowym Zgromadzenia i całego Dzieła został ks. Władysław Korniłowicz .

W 1922 r., dzięki otrzymanej darowiźnie kilku mórg ziemi w Laskach, Matka Elżbieta rozpoczęła budowę zakładu dla niewidomych. To tutaj stopniowo zostały przeniesione placówki dla niewidomych dzieci – szkoła i warsztaty; powstał dom macierzysty zgromadzenia.

Do wybuchu II wojny światowej, Laski kierowane przez Matkę Czacką stały się nowoczesną placówką dającą niewidomym wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne i niezależne finansowo życie, przywracające im ludzką godność.

We wrześniu 1939 r., w czasie bombardowania Warszawy, m. Czacka została ranna w głowę i straciła oko. Po powrocie do Lasek kierowała odbudową zakładu.

W 1950 r. rozpoczęła się trwająca do śmierci choroba Róży Czackiej. Przekazała kierownictwo swojej następczyni i wspierała dzieło modlitwą i ofiarą cierpienia. Matka Elżbieta Róża Czacka zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 r. w Laskach. Została pochowana na cmentarzu, który znajduje się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach.

Za: warszawa.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda