Home WiadomościZ kraju Poszukiwanie Comboniego w Weronie – spotkanie Świeckich Misjonarzy Kombonianów

Poszukiwanie Comboniego w Weronie – spotkanie Świeckich Misjonarzy Kombonianów

Redakcja

Po raz pierwszy reprezentacja Polski uczestniczyła w europejskim spotkaniu Świeckich Misjonarzy Kombonianów (ŚMK) w Weronie. Trójka świeckich oraz jeden ojciec trafili na północ Włoch by wymienić doświadczenia i czerpać inspirację od ŚMK z Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii oraz wzrastać w charyzmacie komboniańskim.

To już drugie takie spotkanie dla Świeckich Misjonarzy Kombonianów na poziomie europejskim.

W ostatnich dniach wielu młodych z Europy trafiło do ojczyzny Romeo i Julii, by poznać drogę św. Daniela Comboniego i zastanowić się wspólnie nad pracą i uczestnictwem w rodzinie komboniańskiej jako świeccy. Pierwszego dnia przedstawiono podstawowe informacje i rys historyczny świeckich misjonarzy – można o nich mówić od kilkudziesięciu lat, choć już Comboni miał tę koncepcje i włączył świeckich w swoje działania.

Następnie zaprezentowano działalność ŚMK w poszczególnych krajach: wiele wspólnot żyje prawdziwym życiem chrześcijańskim angażując się w parafiach, spotykając się razem na święta, wysyłając misjonarzy i wspierając ich finansowo.

W rozmowie z Federico – świeckim misjonarzem z Włoch dowiedzieliśmy się, że mimo wielu przeszkód można wyjechać, nawet jako rodzina. On wyjechał na 3 lata do Brazylii z żoną, a wrócił do Włoch już w trójkę – mimo wiele chorób i innych zagrożeń twierdzi, że było warto. Obecnie jest szczęśliwym ojcem kilkutygodniowej córki i otrzymuje mocne wsparcie od wspólnoty i lokalnego kościoła.

W naszym programie uwzględniono odwiedziny w instytucie Mazzy – to tutaj w XIX wieku wielu młodych, zdolnych, ale biednych ludzi miało okazję rozwinąć się i przybliżyć się do Boga. Wśród nich był też Daniel Comboni, który po ukończeniu studiów, już jako ksiądz wyjedzie do Afryki razem z grupką absolwentów szkoły Mazzy.

Podczas pracy w międzynarodowych grupach mieliśmy okazję rozważyć wiele aspektów działań ŚMK. Szczególną uwagę zwróciliśmy na życie wspólnotowe świeckich misjonarzy, a także na znaczenie współpracy w obrębie rodziny komboniańskiej. Mieliśmy okazję poznać wielu ŚMK, którzy byli już na misjach. Ich opowieści i doświadczenie jeszcze bardziej rozbudziło w nas chęć wyjazdu i zaangażowania na rzecz misji. W jednym z paneli roboczych połączyliśmy się ze ŚMK w Peru i w Ugandzie. Wiele razy podkreślono, że praca na misji jest ciężka i wymagająca, pełna poświęceń jednak dzięki Bogu i wsparciu wspólnoty daje dużo satysfakcji.

W niedzielę w trakcie uroczystej Mszy Świętej miało miejsce posłanie misyjne dwóch świeckich misjonarzy. Wśród nich była Danusia – nasza świecka misjonarka z Jastrzębia, która wyjeżdża na misje do Ugandy (będzie tam służyć ludziom w Matany Hospital jako fizjoterapeutka). Obok niej był Sandro – Włoch, który też wyjeżdża do Ugandy, ale jako inżynier budownictwa.
Oczywiście jak zawsze trudno oddać atmosferę naszego spotkania – trzeba by w nim po prostu uczestniczyć. Może zdjęcia choć trochę w tym pomogą.

Tomasz Wierzbicki

PS. Warto rzucić okiem:
http://www.youtube.com/watch?v=QPfVnPNbjTg&feature=youtu.be

Za: www.kombonianie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda