Home WiadomościZ kraju Potęga modlitwy Żywego Różańca

Potęga modlitwy Żywego Różańca

Redakcja

1. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca przybyła w sobotę, 1 czerwca na Jasną Górę. Spotkanie przebiega pod hasłem „Żywy Różaniec Maryjną szkołą wiary”. W modlitwie uczestniczyło ok. 15 tys. wiernych ze wszystkich polskich diecezji. 

Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. Dzisiejsza pielgrzymka jest okazją do integracji wszystkich tych kół modlitewnych. W ubiegłym roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie „Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez biskupów w czerwcu ubiegłego roku na Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski we Wrocławiu.

Pielgrzymce przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, delegat KEP ds. Żywego Różańca, który odprawił Mszę św. w południe na Szczycie.

W Roku Wiary wierni modlą się o rozwój wspólnot Żywego Różańca i o beatyfikację ich Założycielki – Sługi Bożej Pauliny Jaricot.

Wszystkich zebranych witał krajowy moderator Żywego Różańca ks. Szymon Mucha. „Kochani, patrząc na ten plac jasnogórski, który zapełnia się Żywym Różańcem, serce się raduje! Czy coś się zmieniło, odkąd mamy statut, odkąd mamy ogólnopolską strukturę? I tak, i nie. Bo przecież Żywy Różaniec tak jak od wieków, tak nadal będzie w każdej parafii. Bo raczej rzadko się spotyka parafię, gdzie by nie było chociaż jednego Kółka, Róży Różańcowej. Spotkania kapłanów moderatorów z całej Polski ukazały wielu wspaniałych kapłanów – duszpasterzy, czuwających w diecezjach nad rozwojem, formacją Żywego Różańca. Spotkania te stały się formą dzielenia doświadczeniami, inicjatywami podejmowanymi już przez Żywy Różaniec w poszczególnych diecezjach. Coraz więcej pojawia się diecezjalnych pielgrzymek i spotkań Żywego Różańca, które owocują jednoczeniem się Żywego Różańca w poszczególnych diecezjach. Owocem tych spotkań jest także ta dzisiejsza pielgrzymka, która myślę, że przerosła oczekiwania nas, organizatorów. Jak nie dziękować za ten polski cud Pauliny Jaricot, który dokonuje się po 150 latach od jej śmierci? Chcemy wypełnić duchowy testament naszej ałożycielki, która uważała, że najważniejszą, i najtrudniejszą rzeczą jest uczynić Różaniec modlitwą wszystkich. Wiele jest w naszej Ojczyźnie ruchów, grup duszpasterskich opartych i mocno zakorzenionych w Różańcu. One wyrosły z modlitwy różańcowej. Ale różaniec to skarb dla całego Kościoła, z którego każdy może zaczerpnąć, ile potrzebuje, i ile chce”.

„Ktoś powie – po co ta ogólnopolska struktura. Zobaczmy, przy okazji tego dzisiejszego spotykania zostały uruchomione, poruszone kanały, poprzez moderatorów diecezjalnych, dekanaty, parafie, delatorów i zelatorki. Skutek jest widoczny. Chcemy, żeby właśnie przez te same kanały docierały do nas materiały formacyjne, i byśmy mogli wiele wspólnych inicjatyw podjąć razem” – mówił krajowy moderator. Zapowiedział, że w październiku, w tygodniu misyjnym, w każdej parafii w Polsce Żywy Różaniec zgromadzi się na wspólnej modlitwie różańcowej z dziękczynieniem za łaski i prośbą o rozwój dzieła Żywego Różańca w Polsce, i z modlitwą o beatyfikację Sługi Bożej Pauliny Jaricot. Poinformował także, że przygotowywany jest ceremoniał Żywego Różańca – wspólna liturgia przyjmowania członków, odnowienia przyrzeczeń, procesji różańcowych, a także znaczki dla wszystkich jako znak przynależności do Żywego Różańca. W ramach rozwijania formacji Kół i Róż różańcowych, przygotowywane będą rekolekcje dla członków Żywego Różańca, i coroczne ogólnopolskie spotkania. Miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez Siostry Loretanki w Warszawie, ma stać się pismem formacyjnym i docierać do każdej grupy różańcowej. Kapłan zachęcił także wszystkich obecnych, aby w Roku Wiary każdy z nich zaprosił do Żywego Różańca jedną osobę.

Centralna Msza św. rozpoczęła się o godz. 12.00 na Szczycie w koncelebrze ok. 180 kapłanów. Słowa powitania w imieniu paulinów skierował o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry. „Ta pielgrzymka jest świadectwem, które jest potrzebne dla każdego człowieka, żeby modlitwy nie unikał, żeby jej także nie odkładał na później, gdyż przez nią daje Bogu prawo do siebie, do swojego życia i w szczególny sposób do swojej przyszłości. Ta modlitwa jest dla nas jakąś piękną przestrzenią, w której widzimy wszystko tak, jakby po raz pierwszy. Dlatego też pielgrzymka Kół Różańcowych jest zachętą do tego, żeby w modlitwie wzrastać, żeby ona stawała się potężna przez to, że człowiek stawia pragnienie Boga, jego chwałę, we wszystkich swoich sprawach, na pierwszym miejscu”.

„Bądźcie pozdrowieni wszyscy, którzy tutaj przybywacie – mówił we wstępie do Mszy św. abp Wacław Depo – Jesteście nie tylko fenomenem, jakimś zjawiskiem socjologicznym, ale jesteście skarbem Kościoła, i za to wam bardzo dziękuję”.

„Dar Żywego Różańca jest rzeczywistą ‘Szkołą Maryjnej Wiary’, obejmująca wydarzenia życia każdego z nas – mówił w homilii abp Wacław Depo – Wasza obecność na Jasnej Górze dowodzi, że jesteście znakiem czynnej obecności Ducha Świętego. To z wiary Kościoła na polskiej ziemi i z bogactwa darów Ducha Świętego zrodziła się nasza misja – odnowienia oblicza polskiej rodziny poprzez modlitwę różańcową”.

„Wierzymy, że Maryja zawsze obecna u boku Syna, jest obecna pośród naszych codziennych spraw. Dlatego prośmy Maryję, aby rytm pacierzy różańcowych odmierzał czas naszego życia, a zarazem naszej jedności i wierności Bożym planom” – zakończył kazanie metropolita częstochowski.

Na pielgrzymce obecni są także m.in.: o. Stanisław Przepierski, moderator kół Żywego Różańca arch. warszawskiej; ks. Jacek Gancarek, moderator Kół Żywego Różańca arch. częstochowskiej, przedstawiciele redakcji miesięcznika „Różaniec” Sióstr Loretanek oraz Papieskich Dzieł Misyjnych.

Pielgrzymce towarzyszy hymn Kół Różańcowych w Polsce, z tekstem napisanym przez bpa Józefa Zawitkowskiego z Łowicza i z muzyką ks. prof. Wiesława Kądzieli.

Oprawę Eucharystii zapewnił chór z parafii św. Andrzeja w Łęczycy diec. łowicka.

W czasie jasnogórskiego spotkania pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej wspólnotę Żywego Różańca w Polsce.

Przed Mszą św. wierni modlili się na Różańcu. Wcześniej miał miejsce program słowno-muzyczny o założycielce Żywego Różańca Słudze Bożej Paulinie Jaricot, przygotowany przez Żywy Różaniec z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole w diec. radomskiej. Był to zespół rodzinny Anety i Dariusza Kosmowskich, którzy wystąpili z 5-letnią córeczką Natalką. Opiekę nad zespołem sprawuje proboszcz parafii ks. Szymon Mucha, krajowy Moderator Żywego Różańca.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda