Home WiadomościZ kraju Powołani, by odkryć, kim są

Powołani, by odkryć, kim są

Redakcja

Ok. 80 osób konsekrowanych z całej diecezji uczestniczyło 2 lutego w koszalińskiej katedrze w uroczystościach z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. 

Na kilkugodzinne spotkanie przybyły siostry zakonne, zakonnicy oraz konsekrowane dziewice i wdowy. 

Mszy św., którą poprzedził obrzęd błogosławieństwa świec pod wieżą kościoła, przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. Obecni byli także biskupi Krzysztof Zadarko i Paweł Cieślik. Natomiast dochodzący do zdrowia bp Edward Dajczak pośrednio złożył życzenia przybyłym na uroczystość i podziękował za modlitwę, której doświadczył w chorobie. Zaprosił ich także na zbliżającą się inaugurację synodu.

– Osoba konsekrowana jest powołana, aby świadczyć o znaczeniu osobistego spotkania i “tracenia czasu”, aby być w bliskiej relacji z Bogiem – powiedział w homilii bp Włodarczyk nawiązując do poprzedzającej Mszę św. adoracji Najświętszego Sakramentu. – Po to, aby budować kulturę spotkania z Bogiem, a po tym spotkaniu budować spotkanie z człowiekiem, wejść z nim w relację. 

– Istotą powołania do życia konsekrowanego nie są choćby najbardziej specyficzne formy duchowości i charyzmaty, lecz tożsamość osoby konsekrowanej – przypominał zgromadzonym biskup. – To jest powołanie do wyjątkowej więzi z Chrystusem, która wynika z naśladowania Go w najbardziej radykalny sposób, jaki jest osiągalny dla ludzi w uwarunkowaniach życia doczesnego.

Biskup Włodarczyk przekonywał także, że tożsamość osób konsekrowanych przejawia się bardziej w tym, kim one są niż w tym, co robią. I że apostolstwo wynikające z życia według charyzmatu – podejmowanego z entuzjazmem i wiernością – to konsekwencja doświadczenia miłości Bożej.

Druga, mniej oficjalna część świętowania, miała miejsce na plebani katedralnej.

Za: www.koszalin.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda