Home WiadomościZ kraju „Powrócił do swojej rodzinnej parafii” – relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego w drohiczyńskiej katedrze

„Powrócił do swojej rodzinnej parafii” – relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego w drohiczyńskiej katedrze

Redakcja

W niedzielę 18 marca 2018 r. miała miejsce niecodzienna uroczystość. S. Aniceta Borowska – Przełożona Generalna Sióstr Loretanek ofiarowała relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego. W uroczystej procesji wejścia przekazała relikwie ks. bp. Tadeuszowi Pikusowi, który wniósł je do drohiczyńskiej katedry i przekazał miejscowemu proboszczowi.

Przed rozpoczęciem uroczystości ks. Wiesław Niemyjski – proboszcz parafii katedralnej, zaprezentował życiorys Błogosławionego. Przypomniał fakt, że został on ochrzczony w obecnym kościele katedralnym oraz był drohiczyńskim parafianinem.

Przełożona Generalna wyraziła radość, że relikwie założyciela ich zgromadzenia przybyły do katedry w Drohiczynie. Jak zauważyła, po 150 latach niejako powrócił do swojej rodzinnej parafii. Przekazała również proboszczowi certyfikat autentyczności relikwii.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. prał. Zbigniew Rostkowski – wikariusz generalny i kanclerz Kurii. Zwrócił uwagę na ludzkie oblicze kapłana. Mimo swoich słabości i niedoskonałości jest namaszczony przez Pana i posłany, aby głosić Dobrą Nowinę. Działa nie własną mocą i siłą, ale w imię Boga samego sprawuje święty urząd. Ludzkie słabości nie mogą przesłonić prawdy o Bożym działaniu w kapłańskiej posłudze.

Zanim ks. Biskup udzielił błogosławieństwa, w swoim wystąpieniu przypomniał słowa Ewangelii odczytanej podczas liturgii słowa: „Jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity”. Nawiązał również do średniowiecznej maksymy: „Dobre umieranie trwa całe życie”. Słowa te doskonale rozumieli święci, również bł. Ignacy Kłopotowski, którzy dając siebie „obumierali”, aby przynosić te najpiękniejsze owoce, jakimi są owoce miłości. Ekscelencja zachęcił obecnych, aby umocnieni przykładem świętych, wkraczali na drogę świętości.

Po błogosławieństwie każdy miał okazję ucałować relikwie Błogosławionego. W uroczystości udział wzięli zaproszeni kapłani, siostry loretanki, sercanki, alumni WSD w Drohiczynie na czele z rektorem ks. prał. Tadeuszem Syczewskim, Rycerze Drohiccy oraz parafianie.

Relikwie zostały przekazane drohiczyńskiej katedrze na wniosek miejscowego proboszcza ka. Wiesława Niemyjskiego. Zostaną umieszczone obok zabytkowej chrzcielnicy, przy której ochrzczony był bł. Ignacy Kłopotowski. W świątyni znajduje się również pamiątkowa tablica poświęcona Błogosławionemu. We wrześniu natomiast po raz kolejny wyruszy piesza pielgrzymka Drohiczyn – Loretto „Od chrzcielnicy do grobu bł. Ignacego Kłopotowskiego”.

ks. Marcin Gołębiewski

Za: www.drohiczynska.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda