Home WiadomościZ kraju Powtórny pogrzeb w warszawskim kościele pokarmelickim – obecnie seminaryjnym

Powtórny pogrzeb w warszawskim kościele pokarmelickim – obecnie seminaryjnym

Redakcja

Powtórne uroczystości pogrzebowe miały miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

W czasie remontu podziemi warszawskiego kościoła seminaryjnego, dawniejszego kościoła karmelitów,  znaleziono szczątki ponad 500 osób. Część zmarłych  pochowanych  było  w trumnach , inni leżeli  bezpośrednio na posadzce, bez .  żadnych zabezpieczeń.

Wszystkie szczątki umieszczono w nowych trumnach i uroczyście ponownie pochowano w podziemiach kościoła, w czwartek ,  3 kwietnia 2014 r.

Koncelebrowanej mszy świętej pogrzebowej , odprawianej po łacinie  przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat Jan Miazek.

Uroczystość pogrzebowa zgromadziła profesorów i kleryków warszawskiego  Seminarium Duchownego oraz wielu  mieszkańców Warszawy.

Przy składaniu trumien do krypty obok kaplicy Kaplicy MB Dobrej Śmierci zespół chóralny  modlił się  pięknym śpiewem hymnu  Dies  irae.

Kapłani, celebrujący pogrzeb asystowali przy składaniu trumien do krypty, zaś po zamknięciu krypty oddali hołd Matce Bożej, Patronce Dobrej Śmierci , której obraz odsłonięty na czas  uroczystości,  zasłonięto.

Karmelici bosi  zostali sprowadzeni z Krakowa do Warszawy przez króla Władysława IV. Pierwszy kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu został doszczętnie zniszczony przez Szwedów. Nowy, murowany powstał w latach 1672-1701.

Warszawscy karmelici na swej stronie internetowej informują: „ klasztor Karmelitów Bosych w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu założony został w 1639 roku. Władze carskie skasowały go w roku 1864 za udział Karmelitów Bosych w Powstaniu Styczniowym. Obecnie klasztor pozostaje w rękach Archidiecezji Warszawskiej i jest siedzibą archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. W roku 1944 założony został klasztor przy ulicy Czeczota. Po zniszczeniu go w czasie Powstania Warszawskiego Karmelici przenieśli się na ulicę Ursynowską, a od 14 września 1947 roku klasztor wraz z kaplicą mieści się przy ul. Racławickiej. Nieznacznie rozbudowany w roku 1982. Jest siedzibą Kurii Prowincjalnej Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. ”

Kościół pokarmelitański  p.w. Wniebowzięcia NMP i sw. Józefa Oblubieńca nie został zniszczony podczas II wojny światowej. Do czasu odbudowy katedry św. Jana pełnił rolę prokatedry.

Anna Dziemska 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda