Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Antoni Łoś MIC

Pożegnania: ks. Antoni Łoś MIC

Redakcja

marianie.plZ głębokim żalem zawiadamiamy, że w środę dnia 20 stycznia 2016 roku w Domu Zakonnym w Licheniu zmarł w wieku 72 lat życia, 53 lat powołania zakonnego i 46 lat kapłaństwa śp. ks. Antoni Łoś MIC.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 22 stycznia 2016 r. w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu.

  • o godz. 12.00 wprowadzenie ciała Zmarłego do kościoła i modlitwa różańcowa;
  • o godz. 13.00 Msza św. koncelebrowana, a po niej złożenie do grobu na mariańskim cmentarzu w Licheniu.

Zmarłego ks. Antoniego polecajmy Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju!


Curriculum vitae

Ks. Antoni Łoś, syn Mariana i Marii z d. Apiecionek urodził się 7 marca 1944 r. na Wileńszczyźnie we wsi Rusaki w parafii Udział, pow. Głębokie. Rodzice prowadzili własne gospodarstwo. Szkołę podstawową ukończył w 1957 r. W 1958 r. razem z rodzicami i rodzeństwem przybył do Polski. Rodzina zamieszkała w Górze Kalwarii. Tam w 1962 r. uzyskał świadectwo dojrzałości LO.

Do Zgromadzenia został przyjęty w lipcu 1962 r. Pierwszą profesję złożył 15 sierpnia 1963 r., po czym został skierowany na studia do WSD we Włocławku. Po ukończeniu II roku filozofii został przeniesiony na studia teologii do Lublina, które ukończył w 1969 r., uzyskując stopień magistra teologii. Profesję wieczystą złożył w Skórcu 15 sierpnia 1969 r. Przeniesiony do domu zakonnego w Stoczku, został katechetą. W 1970 r. otrzymał w Olsztynie święcenia subdiakonatu i diakonatu. W dniu 5 września 1970 r. święceń kapłańskich udzielił mu w kościele parafialnym w Górze Kalwarii ks. bp Bronisław Dąbrowski FDP Sekretarz Episkopatu Polski. Tegoż roku został przeniesiony do pracy katechetyczno-duszpasterskiej do Lichenia, następnie do Skórca (1971 r.), zaś w roku 1974 do Grudziądza. Rada Prowincji zaakceptowała jego prośbę na wyjazd do londyńskiego domu obrządku wschodniego na stałe. Przybył tam w grudniu 1975 r., gdzie powierzono mu obowiązki ekonoma i radnego domu.

W 1978 r. poprosił o przeniesienie z domu białoruskiego do Prowincji Angielskiej, z zamiarem podjęcia pracy wśród tamtejszej Polonii. Tam również w latach 1981-93 był magistrem nowicjatu. W połowie roku 1993 r. otrzymał pozwolenie przełożonych i dołączył do współbraci z Prowincji Polskiej pracujących na Białorusi, gdzie został proboszczem oraz II radnym domu zakonnego w Drui z rezydencją w Rosicy.

W roku 2000 został przeniesiony do rezydencji w Żodzino w charakterze rektora rezydencji, współpracownika w duszpasterstwie i II radnego domu w Borysowie, a nadto proboszcza parafii Krupkach. Następnie w roku 2005 ponownie został przeniesiony do domu zakonnego w Drui, w charakterze wikariusza parafii i II radnego tego domu.

Po zamknięciu domu zakonnego w Drui (2012 r.) został przeniesiony do domu zakonnego w Licheniu w charakterze współpracownika w Sanktuarium MB Licheńskiej. Zmarł dnia 20 stycznia 2016 roku.

Requiescat in pace!

Ks. Antoni Skwierczyński MIC
Sekretarz Prowincji

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda