Home Wiadomości Pożegnania: ks. Józef Wojciechowski FDP

Pożegnania: ks. Józef Wojciechowski FDP

Redakcja

Ks. Józef WOJCIECHOWSKI FDP urodził się 7 kwietnia 1937 r. w Popowie k. Łowicza. Tata Ignacy, Mama Stanisława z domu Słomiana. Miał jedną siostrę i 2 braci. Rodzice prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne.

Śp. Józef już na drugi dzień po przyjściu na świat został ochrzczony w Kolegiacie Łowickiej, a mając zaledwie 10 lat przyjął sakrament bierzmowania z rąk J.E. ks. Kardynała A. Hlonda.

Pierwsze 5 klas szkoły podstawowej ukończył w rodzinnej miejscowości w Popowie, pozostałe zaś w Łowiczu. Później uczył się w technikum mechanicznym w Skierniewicach, które po dwóch latach przerwał i mając 18 lat skierował swoje kroki do Zgromadzenia Księży Orionistów.

Został przyjęty do Zgromadzenia i odbył nowicjat w Izbicy Kujawskiej w latach 1955/1956. Po pierwszych ślubach zakonnych został skierowany do Zduńskiej Woli i tam kończył szkołę średnią w korespondencyjnym LO w Łodzi. Po uzyskaniu matury rozpoczął studia seminaryjne w WSD Księży Orionistów w Zduńskiej Woli (1959-1967).  

Odbył tyrocynium w latach 1961-1963 w Czułowie jako zakrystianin i ekonom. 15.08.1960 r. złożył profesję wieczystą w Zduńskiej Woli, 10.01.1967 przyjął święcenia diakonatu w Zduńskiej Woli, a 9.04.1967 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Parafii Św. Antoniego w Zduńskiej Woli.

W latach 1978-1984 studiował na KUL i uzyskał tytuł magistra prawa kanonicznego na podstawie obrony pracy magisterskiej pt. „Formacja intelektualna i duchowa w świetle dokumentów Soboru Watykańskiego II”.

Po święceniach kapłańskich został skierowany do Kalisza i przez 2 lata był wychowawcą w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Księży Orionistów przy ul. Kościuszki. Przez rok był wikariuszem w Parafii pw. Św. Antoniego w Łaźniewie, po czym przełożeni skierowali go. do Zduńskiej Woli, gdzie był ekonomem we wspólnocie i kapelanem Sióstr Orionistek przez 3 lata. W 1973 r. został mianowany Proboszczem i ekonomem w Łaźniewie i praktycznie pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez  20 lat! W tym czasie wybudował w Łaźniewie dom na wczaso-rekolekcje dla osób starszych i niepełnosprawnych, rozbudował i upiększył świątynię parafialną. W latach 1993-1994 był przełożonym Domu Misyjnego w Zduńskiej Woli. Sfinalizował wówczas rozbudowę WSD Księży Orionistów w Zduńskiej Woli.

W 1994 r. został ekonomem prowincjalnym (przez 2 kadencje) i przebywał w Warszawie. A w 1998 roku trafił do Brańszczyka, gdzie przebywał do końca swoich dni. Tam wybudował wspaniały Dom Emeryta w Brańszczyku, którym kierował jako dyrektor aż do roku 2015. Po długiej chorobie odszedł do Pana dnia 7 sierpnia 2017 r. Spocznie w grobowcu zakonnym na cmentarzu parafialnym w Łaźniewie.

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda