Home WiadomościZ kraju Pożegnania: Ks. Kazimierz Wysogląd SDS

Pożegnania: Ks. Kazimierz Wysogląd SDS

Redakcja

sds.plKs. Kazimierz Wysogląd urodził się 22 lutego 1950 roku w miejscowości Nidek,  w pobliżu Wadowic, na terenie Archidiecezji Krakowskiej. Sakrament Chrztu Świętego przyjął dnia 1 marca 1950 roku w miejscowym kościele parafialnym. Wychowywał się wraz z bratem i trzema siostrami w rolniczej rodzinie Stanisława i Stefanii zd. Jordanek. W 1964 roku Kazimierz wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie ukończył VIII i IX klasę gimnazjum.

Dnia 6 lipca 1966 roku złożył podanie do prowincjała salwatorianów z prośbą o przyjęcie do nowicjatu w Bagnie. Nowicjat rozpoczął w dniu 2 sierpnia 1966 roku. Pierwszą profesję zakonną złożył 15 sierpnia 1967 roku w Bagnie. W latach 1967-1969 kontynuował naukę w Krakowie. W latach 1969-1975 odbył studia filozoficzno-teologiczne w WSD Salwatorianów w Bagnie. Profesję wieczystą złożył 15 sierpnia 1973 roku w Bagnie. W okresie studiów seminaryjnych przełożeni podkreślali w swoich opiniach jego nieprzeciętne zdolności w przedmiotach ścisłych. Święcenia diakonatu ks. Kazimierz przyjął 29 czerwca 1974 roku w Bagnie z rąk bpa Wincentego Urbana. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 kwietnia 1975 roku, z rąk bpa Wincentego Urbana, w Bagnie.

Pierwszą placówką duszpasterską ks. Kazimierza była parafia p.w. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, gdzie w latach 1975-1976, posługiwał w charakterze wikariusza. W latach 1976-1981 pracował jako wikariusz w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Bagnie. Na mocy dekretu z dnia 11 czerwca 1981 roku przełożeni przenieśli ks. Kazimierza do domu zakonnego w Międzywodziu i pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza w parafii diecezjalnej p.w. Świętych Piotra i Pawła w Międzyzdrojach. Po roku został on skierowany, jako wikariusz, do pobliskiej parafii p.w. Św. Katarzyny w Kołczewie. W 1984 roku opuścił Kołczewo, aby rozpocząć posługę wikariusza w parafii p.w. Św. Wojciecha w Elblągu. Po roku został przeniesiony do salwatoriańskiej parafii p.w. Bł. Brata Alberta w tymże mieście, gdzie w latach 1985-1987 pracował w duszpasterstwie parafialnym, nadal jako wikariusz. W 1986 roku został mianowany konsultorem domowym wspólnoty elbląskiej.

Na mocy dekretu z dnia 10 czerwca 1987 roku ks. Wysogląd został przeniesiony do parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Koczurkach i mianowany jej proboszczem. Po czterech latach posługi przełożeni skierowali go jako wikariusza do parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżu Wielkopolskim. W 1992 roku został przeniesiony do domu zakonnego w Zakopanem, gdzie pełnił obowiązki spowiednika i pomocy duszpasterskiej w miejscowym kościele. W 1996 roku udał się do parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowej, gdzie w latach 1996-1998 pełnił obowiązki pomocnika duszpasterskiego. Na mocy dekretu z dnia 2 czerwca 1998 roku został przeniesiony do parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP w Krzywinie Gryfińskim, gdzie przez rok posługiwał w duszpasterstwie.

W 1999 roku ks. Kazimierz został przeniesiony do domu zakonnego w Krakowie przy ul. Łobzowskiej. Tam powierzono mu obowiązki kancelaryjne. Następnie udał się do wspólnoty zakonnej w Trzebini, gdzie od października 2002 roku podjął obowiązki penitencjarza oraz pomocy duszpasterskiej w miejscowej parafii.

W 2007 roku ks. Wysogląd podjął posługę kapelana w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Walendowie i przydzielony do wspólnoty w Warszawie. Po roku, w związku z zakończeniem posługi polskiej prowincji w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Walendowie, został przeniesiony do domu zakonnego przy ul. Olimpijskiej w Warszawie, gdzie w latach 2008-2011 pełnił obowiązki pomocy duszpasterskiej w miejscowej parafii p.w. NMP Matki Zbawiciela.

W 2011 roku stan jego zdrowia pogorszył się tak bardzo, że wymagał stałej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Dlatego w dniu 13 października 2011 roku został przeniesiony do ośrodka opieki Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy, gdzie przebywał do śmierci.

Ks. Kazimierz Wysogląd zmarł dnia 31 marca 2015 roku w Trzebnicy. Odszedł do Pana w 65 roku życia, 40 roku kapłaństwa i 48 roku życia zakonnego. Pogrzeb odbył się dnia 7 kwietnia w kościele pw. Boskiego Zbawiciela w Krakowie-Zakrzówku. Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Ks. Ireneusz Kiełbasa SDS

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda