Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Krzysztof Margasiński SAC

Pożegnania: ks. Krzysztof Margasiński SAC

Redakcja

W imieniu całej Rodziny Pallotyńskiej, Współbraci należących do polskich Prowincji Chrystusa Króla i Zwiastowania Pańskiego, a zwłaszcza Wspólnoty SAC w Otwocku (ul. Żeromskiego 6), ze smutkiem przekazujemy wiadomość, że w dniu 24 sierpnia 2012 r., osiągnąwszy wiek 85 lat, odszedł do chwały Pana nasz Współbrat,

ŚP. KS. KRZYSZTOF MARGASIŃSKI SAC (*1927 +2012)

Ostatnie dni życia, naznaczone chorobą i cierpieniem, spędził w Pallotyńskim Domu Opieki im. Św. Wincentego we Wrzosowie.

Za dar Jego pallotyńskiego powołania oraz kapłaństwa oddanego służbie Bogu i ludziom, pragniemy złożyć duchowe zadośćuczynienie, upraszając dlań łaskę życia wiecznego, podczas wspólnotowej modlitwy oraz Mszy św. pogrzebowej, która będzie miała miejsce w poniedziałek 27 sierpnia 2012 r., o godz. 12.30, w pallotyńskim kościele-sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Złożenie ciała do grobu w kwaterze pallotyńskiej Cmentarza Św. Rocha w Częstochowie.

Niech Bóg, obdarzając Go życiem wiecznym, wynagrodzi mu całe dobro czynione dla Jego chwały oraz wszelkie trudy wędrówki drogami życia doczesnego!

Współbracia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego

Za: www.pallotyni.pl


Urodził się 29 stycznia 1927 r. w Koniecpolu (ówczesny powiat Radomsko). Był synem Ignacego i Elżbieta z d. Franiasz. Chrzest św. przyjął 5 lutego 1927 r. w parafii w Koniecpolu (diec. kielecka). Tam również przystąpił do sakramentu bierzmowania.

Ze Stowarzyszeniem Apostolstwa Katolickiego związał się w 1946 r., przybywając do Domu Macierzystego na Kopcu w Wadowicach. Do nowicjatu w Ząbkowicach wstąpił w 1950 r., otrzymując strój Stowarzyszenia 8 października 1950 r. z rąk ks. Michała Kordeckiego SAC.

Pierwszą konsekrację ks. Krzysztofa Margasińskiego przyjął ks. prowincjał Stanisław Czapla 26 sierpnia 1952 r. na Kopcu. On również odebrał jego konsekracje wieczną, która miała miejsce w Ołtarzewie, 22 czerwca 1955 r.

Święcenia niższe (tonsura – 25 października 1953 r.; subdiakonat – 24 czerwca 1955 r.) oraz diakonat (21 czerwca 1956 r.), ks. Margasiński przyjął w Ołtarzewie przez posługę biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, Zygmunta Choromańskiego. Święceń prezbiteratu, które miały miejsce w Ołtarzewie 22 czerwca 1957 r., udzielił mu natomiast Prymas Polski, Stefan kard. Wyszyński.

Formację do kapłaństwa ks. Krzysztof rozpoczął w Ząbkowicach Śl. odbywając w latach 1951-1952 pierwszy rok studiów z filozofii. Rok drugi oraz pełen cykl studiów teologicznych (1953-1957) miał już miejsce w pallotyńskim Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. W bezpośrednim okresie po święceniach (od września 1957 do września 1958 r.) odbył jeszcze rok przygotowania duszpasterskiego, tzw. tirocinium.

W 1958 r., został skierowany do Ząbkowic Śl., gdzie zajmował się sprawami administracyjnymi. Rok później, 31 lipca 1959 r., został przydzielony do pracy rekolekcyjno-misyjnej na rzecz Wspólnoty w Zakopanem-Kościelisku, pozostając jednak w dalszym ciągu w Ząbkowicach.

W listopadzie 1960 r., został przeniesiony do Lublina i oddany do dyspozycji rektora KUL, który powierzył mu sprawowanie obowiązków ekonoma uczelni.

W grudniu 1962 r., ks. Krzysztof Margasiński zakończył pracę dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W kolejnych latach pełnił rozmaite funkcje i posługi duszpasterskie: rekolekcjonisty (Wadowice – 1963), duszpasterza (Zakopane – 1964; Kisielice – 1965; Częstochowa – 1966-1972) oraz kapelana kilku żeńskich zgromadzeń zakonnych (m.in. Sióstr M.B. Miłosierdzia w Walendowie k. Nadarzyna; Sióstr Benedyktynek w Fiszorze; Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Karczewie oraz Sióstr Orionistek w Otwocku).

Za zgodą przełożonych odbył także studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które ukończył na w 1975 r., uzyskując dyplom magistra prawa kanonicznego, co pozwoliło mu m.in. na podjęcie w lipcu 1976 r. i sprawowanie przez pewien czas funkcji notariusza Sądu Metropolitalnego w Warszawie.

Od roku 1973, życie i praca duszpasterska ks. Krzysztofa Margasińskiego na stałe została związana ze Wspólnotą Stowarzyszenia w Otwocku (ul. Żeromskiego 6). Podejmując wyznaczone mu zadania duszpasterskie, posługiwał chorym jako kapelan szpitalny, udzielał się jako duszpasterz i rekolekcjonista (przez pewien czas także w ramach Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach – 1979 r.), a także udawał się na zlecane mu zastępstwa.

W roku 1989, został zwolniony z czynnej posługi kapelana szpitalnego, pozostając w Otwocku w charakterze duszpasterza.

Ostatnie lata życia ks. Krzysztofa Margasińskiego naznaczone były ciężką chorobą i dużym cierpieniem, w którego znoszeniu pomagali mu najpierw Współbracia ze Wspólnoty otwockiej. W końcowym etapie życia zaś, troskliwą opiekę nad ks. Krzysztofem przejął Pallotyński Dom Opieki im. Św. Wincentego we Wrzosowie, prowadzony Fundację „Wszos”.

Nasz Współbrat, ks. Krzysztof Margasiński, odszedł do Pana w dniu 24 sierpnia 2012 r., przeżywszy 85 lat, z czego 60 lat życia konsekrowanego w Stowarzyszeniu i 55 lat posługi kapłańskiej.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda