Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Łukasz Ciupa SAC

Pożegnania: ks. Łukasz Ciupa SAC

Redakcja

SACW imieniu całej Rodziny Pallotyńskiej, Współbraci Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Prowincji Chrystusa Króla, współbraci ze Wspólnoty SAC w Czarnej oraz szczególnie dotkniętych smutkiem i żałobą Rodziców i najbliższej Rodziny, pragniemy powiadomić, że w dniu 29 grudnia 2015 roku, odszedł do Domu Miłosiernego Ojca nasz drogi Współbrat,
ks. Łukasz Ciupa SAC.

Msza św. pogrzebowa, podczas której będziemy polecać Bożemu Miłosierdziu naszego zmarłego Współbrata, dziękując również za dar jego pallotyńskiego, kapłańskiego i misyjnego powołania, odbędzie się w poniedziałek 11 stycznia 2016 r., o godz. 11.30, w pallotyńskim kościele parafialnym pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku (ul. Stefana Żeromskiego 6). Złożenie ciała do grobu w kwaterze pallotyńskiej na cmentarzu w Otwocku.

Niech Bóg, obdarzając Go życiem wiecznym, wynagrodzi mu całe dobro czynione dla Jego chwały oraz wszelkie trudy wędrówki drogami życia doczesnego!

Rodzina Zmarłego oraz Współbracia ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego


 

Biogram:

Urodził się 18 czerwca 1983 r. w Warszawie w rodzinie Jerzego i Marii z d. Danielewska. Sakrament Chrztu świętego otrzymał 18 września tego roku w parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Falenicy, a Sakrament Bierzmowania 30 maja 1999 r. w Otwocku. Pod wpływem lektury książki o św. Wincentym Pallottim i pallotyńskich ulotek, które podsunęła mu pewna osoba oddana Kościołowi i Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego, wstąpił do pallotynów.

14 września 2002 r. rozpoczął w Wadowicach nowicjat. Sutannę otrzymał 8 grudnia tego roku z rąk ks. prowincjała Czesława Parzyszka. Pierwszą profesję złożył 25 września 2004 r. w Czarnej na ręce radcy ks. Józefa Nowaka, a wieczną 23 czerwca 2008 r. w Otwocku – na ręce ks. prowincjała Józefa Lasaka. Studia filozofii i teologii odbył w Ołtarzewie w latach 2003-09. Na UKSW uzyskał magisterium na podstawie pracy pt. Doniosłość płciowości w strukturze osoby ludzkiej. Szanse i zagrożenia ludzkiej płciowości. Studium teologiczno-moralne (Warszawa 2009).

Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 2009 r. w Ołtarzewie z rąk metropolity warszawskiego, ks. abp. Kazimierza Nycza.

Po święceniach pracował jako wikariusz w Sandomierzu (od 25 sierpnia 2009 r.). Pełnił tam również funkcję promotora powołań, duszpasterza akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i dekanalnego duszpasterza dzieci i młodzieży. Od 25 sierpnia 2012 r. przebywał w Ząbkach. W Centrum Formacji Misyjnej przygotowywał się do pracy misyjnej na Antylach. Został też skierowany na UKSW, na studia doktoranckie z misjologii. Na Barbados przybył 1 lipca 2013 r. Tu przeszedł staż pastoralny i językowy, włączając się w prace duszpasterskie miejscowego Kościoła (Barbados i St. Lucia), poznając nowe środowisko, kulturę i zwyczaje.

Do Belize (państwo na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej) przybył 11 września 2013 r. Początkowo zamieszkał w domu prowincjalnym pallotynek (Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego). Po otrzymaniu od biskupa potrzebnych dokumentów został mianowany od 17 września duszpasterzem i kapelanem wspólnoty pallotynek w Punta Gorda (miasto na płd. Belize, stolica dystryktu Toledo). W życiu wspólnotowym podlegał przełożonemu wspólnoty pallotyńskiej na Barbados, a prace duszpasterskie koordynował z miejscową przełożoną pallotynek w Punta Gorda. Do jego obowiązków duszpasterskich należało m.in.: codzienne sprawowanie Eucharystii, prowadzenie rekolekcji i miesięcznych dni skupienia dla sióstr, niedzielne duszpasterstwo dla okolicznych mieszkańców, duszpasterstwo ministrantów, katechezy w wioskach przygotowujące wiernych do przyjęcia sakramentów i formacja katechistów. Równocześnie poznawał język angielski, uczestniczył w spotkaniach formacyjnych miejscowego duchowieństwa i podtrzymywał kontakt z jezuitami, prowadzącymi parafię w Punta Gorda.

W 2015 r. powrócił do kraju i od 1 sierpnia podjął obowiązki wikariusza w parafii i Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, a następnie pierwszego radcy wspólnoty (nominacja z 10 października 2015 r.). Pozostawił ponad 20 artykułów ukazujących życie wspólnoty seminaryjnej i san- domierskiej oraz swoją działalność misyjną, które opublikował w „Annuntiandzie”, „Naszym Prądzie”, „Posyłam Was” i „Wiadomościach Prowincji Chrystusa Króla”.

Informacja o tragicznej śmierci ks. Łukasza została przekazana wieczorem 29 grudnia 2015 r.

Ks. Łukasz Ciupa odszedł do Domu Miłosiernego Ojca przeżywszy 32 lata, w tym 11 lat w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni) i 6 lat w kapłaństwie.

 A.I.D.G. 

Oprac. ks. Stanisław Tylus SA

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda