Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Tadeusz Łużny OSJ

Pożegnania: ks. Tadeusz Łużny OSJ

Redakcja

Ze smutkiem zawiadamiamy, że dzisiejszej nocy (17 marca) do wieczności odszedł ks. Tadeusz Łużny OSJ (l. 61), administrator parafii Świętego Marcina Biskupa w Lipowej w dekanacie Grodków.

Śp. ks. Tadeusz Łużny urodził się 11 VII 1958 r. w Strzelinie. Kiedy miał dwa lata, jego rodzice przeprowadzili się do Niwnicy koło Nysy. Tam w 1973 r. ukończył szkołę podstawową, a następnie rozpoczął naukę w Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Grodkowie. Egzamin maturalny złożył w 1979 r. W rok później wstąpił do Zgromadzenia Oblatów Św. Józefa Oblubieńca NMP. Postulat i nowicjat odbył w Nysie i Warszawie. W 1981 r. rozpoczął studia w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Profesję wieczystą złożył w 1984 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 V 1987 r. z rąk księdza biskupa Władysława Miziołka. W 1988 r. rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika Tumlinie w diecezji kieleckiej. W 1989 r. wyjechał na misje do Boliwii w Ameryce Południowej. Przez siedem lat pracował w La Paz,  początkowo przebywając w domu zakonnym w Achiumani, a po siedmiu miesiącach został skierowany do parafii Wniebowzięcia NMP, która znajduje się w dzielnicy Villa Victoria w La Paz. W 1991 r. zosta mianowany proboszczem tej parafii. W parafii oprócz posługi duszpasterskiej prowadził również szkołę i przedszkole oraz ośrodek zdrowia. W 1996 r., ze względów zdrowotnych, powrócił do Polski. Po powrocie do kraju został mianowany 11 X 1997 r. proboszczem parafii św. Józefa w Kielcach. Jako proboszcz posługiwał tam tam przez szesnaście lat, organizując życie parafialne. W tym czasie wraz z wiernymi wybudował kościół i plebanię. 15 sierpnia 2013 roku został odwołany z funkcji proboszcza i przeniesiony do domu zakonnego w Rusocinie koło Nysy. W 2014 r., za zgodą przełożonych zakonnych, rozpoczął posługę duszpasterską w diecezji opolskiej. Początkowo w latach 2014-2015 był rezydentem w Kędzierzynie (par. św. Mikołaja), Bieńkowicach oraz Kluczborku (par. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych), a od 2015 r. został mianowany administratorem parafii św. Marcina Biskupa w Lipowej. 15 I 2020 r. został inkardynowany do diecezji opolskiej. Zmarł 17 III 2020 r.

Uroczystości żałobne – z uwagi na postanowienia dekretu Biskupa Opolskiego z dn. 16 marca br. – będą miały następujący przebieg:

Czwartek – 19 marca 2020 r.

15.00 – Msza św. żałobna w kościele św. Marcina Biskupa w Lipowej – dla członków PRD oraz najbliższych współpracowników śp. ks. Tadeusza (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50). Mszy św. będzie przewodniczył opolski biskup pomocniczy Rudolf Pierskała.
17.00 – Msza św. żałobna w kościele św. Piotra i Pawła w Przylesiu Dolnym (kościół filialny parafii Lipowa) – dla mieszkańców filii (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50).
18.00 – Msza św. żałobna w kościele św. Marcina Biskupa w Lipowej – dla parafian z Lipowej (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50).

Piątek – 20 marca 2020 r.

8.00 – Msza św. żałobna w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy – dla parafian (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50).
11.00Msza św. pogrzebowa w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy – dla rodziny i najbliższych współpracowników ks. Tadeusza z Lipowej (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50). Mszy św. będzie przewodniczył Biskup Opolski Andrzej Czaja.

Po Mszy św. trumna z ciałem zostanie przewieziona z kaplicy na cmentarz. Uczestniczy pogrzebu udadzą się pieszo z kościoła na cmentarz. Przy jego bramie rozpocznie się III stacja pogrzebowa i pochówek.   

17.30 – Msza św. żałobna w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy – dla parafian (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50).

Uwaga!
Wyżej wymienione Msze św. żałobne i pogrzebowa odbędą się bez trumny z ciałem. Będzie ono oczekiwało pogrzebu w kaplicy i zostanie stamtąd przewiezione na cmentarz po Mszy św. pogrzebowej. W związku z tym żadna z wymienionych celebracji nie będzie miała charakteru eksportacji. Ze względu na wiadome ograniczenia uczestników zgromadzeń liturgicznych Ksiądz Biskup zwraca się z prośbą do kapłanów, by zaniechali osobistego udziału w wyżej wymienionych celebracjach oraz we Mszy św. pogrzebowej, po to, by umożliwić ten udział wiernym świeckim, którzy zechcą pożegnać swego duszpasterza. Zachęca też, by korzystając z przyznanego wczoraj prawa binacji i trynacji, odprawili w najbliższych dniach Mszę św. za śp. ks. Tadeusza w swoich parafiach.

Polecajmy śp. ks. Tadeusza Bożemu Miłosierdziu: Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, kapłan Tadeusz, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Za: www.diecezja.opole.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda