Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Władysław Zdaniukiewicz MIC

Pożegnania: ks. Władysław Zdaniukiewicz MIC

Redakcja

Wieczorem 25 maja 2020 roku, w licheńskim Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego, zmarł najstarszy członek polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Władysław Zdaniukiewicz MIC.

Ks. Władysław Zdaniukiewicz urodził się 24 sierpnia 1924 r. w Rakańcach na Wileńszczyźnie. W latach 1944-46 był więziony i zesłany do łagrów. Po powrocie do ojczyzny w Warszawie ukończył naukę w zakresie „małej matury”, po czym w 1947 r. został przyjęty do nowicjatu w Skórcu, po którego ukończeniu złożył śluby zakonne 15.08.1948 r. Studia seminaryjne odbywał w Warszawie na Pradze i na Bielanach, a potem w Gietrzwałdzie i we Włocławku, gdzie dnia 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa ordynariusza Antoniego Pawłowskiego. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował najpierw jako ekonom na Bielanach, a potem w duszpasterstwie jako katecheta, wikariusz kolejno w parafii św. Zygmunta na Polach Bielańskich, na Pradze, w Głuchołazach, w Górze Kalwarii. Od 1966 roku, przez 11 lat był proboszczem parafii Kiwity na Warmii, potem od 1977 r. a parafii Jegłownik, gdzie rozpoczął budowę kościoła. 30 września 1982 roku ks. Zdaniukiewicz przekazał urząd proboszcza swemu następcy, kapłanowi diecezji warmińskiej (Ks. Władysławowi Janczy).

W następnych latach ks. Władysław Zdaniukiewicz pracował w Rdzawce, w Głuchołazach, skąd w 1984 r. wyjechał do RFN, gdzie pracował w diecezji Augsburg: Vilgertshofen, Stadl, a następnie od 1989 jako kapelan szpitala najpierw w Schongau, a potem we Pfronten. W 1997 r. powrócił do kraju i został skierowany do pracy w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W latach 2002-2005 pracował w Sulejówku, skąd ponownie skierowany został do Lichenia, gdzie przebywał do końca życia.

Pogrzeb ks. Władysława będzie miał miejsce w czwartek, 28 maja 2020 roku w Licheniu.

  • godz. 12:45 – wyprowadzenie z kaplicy pogrzebowej
  • godz. 13:00 – różaniec w kościele parafialnym pw. św. Doroty
  • godz. 13:30 – Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym pw. św. Doroty
  • po czym ciało Zmarłego zostanie złożone na mariańskiej kwaterze miejscowego cmentarza.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda