Pożegnania: ks. Zbigniew Czuchra MS

saletyni.plW niedzielę 10 maja zmarł nasz Współbrat ks. Zbigniew Czuchra MS. Był gorliwym kapłanem i zakonnikiem, gorącym patriotą, utalentowanym poetą.

Ks. Zbigniew Jan Czuchra urodził się w Krośnie 29 listopada 1934 r. Był najpierw alumnem seminarium w Przemyślu. 24 grudnia 1965 roku złożył pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów. 21 czerwca 1968 roku w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie.

Posługiwał jako duszpasterz i katecheta w Trzciance Lubuskiej i w Rzeszowie. Przez sześć lat pełnił funkcję proboszcza w Gdańsku-Sobieszewie, a potem w parafii w Dębowcu. Był także mistrzem nowicjatu w Dębowcu i wychowawcą kleryków w Krakowie. Od 2003 roku był duszpasterzem w rzeszowskiej parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Przez wiele lat był duszpasterzem i spowiednikiem sióstr zakonnych oraz referentem ds. zakonnych w Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Jego kapłaństwo było silnie związane z działalnością kulturalną i publicystyczną. Był m.in. autorem zbiorów wierszy: „Dla Ciebie… Słowa sercem pisane”, „Powiew rodzinnych stron”, „Czasu srebrna nić”. Intensywnie współpracował z Katolickim Radiem VIA w Rzeszowie. Był autorem audycji „Muzyka w przestrzeni słowa” i radiowych katechez. Publikował artykuły w „Niedzieli” i „Posłańcu Matki Bożej Saletyńskiej”.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Zbigniewa Czuchry MS odbędą się w Rzeszowie i Dębowcu. Ciało Współbrata zostanie wprowadzone do kościoła pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie we wtorek 12 maja o godz. 15.00. O godz. 16.30 zostanie odmówiony różaniec w intencji zmarłego, zaś o godz. 17.00 rozpocznie się Msza św., po której nastąpi eksporta ciała ks. Zbigniewa do klasztoru w Dębowcu. W środę 13 maja o godz. 11.15 w bazylice w Dębowcu rozpocznie się różaniec w intencji zmarłego. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 12.00. Ciało zmarłego Współbrata zostanie złożone w grobowcu zakonnym na cmentarzu dębowieckim.

Pamiętajmy w modlitwie o śp. ks. Zbigniewie. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Za: www.saletyni.pl