Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Zbigniew Zdanowicz SDS

Pożegnania: ks. Zbigniew Zdanowicz SDS

Redakcja

sds-plKs. Zbigniew Zdanowicz przyszedł na świat dnia 2 maja 1954 roku we Wrocławiu. Był jedynym dzieckiem Romana i Janiny. W latach 1961-1970 uczęszczał do szkoły podstawowej w rodzinnym mieście. Następnie, w latach 1970-1974 kontynuował edukację w Liceum Ogólnokształcącym nr 10 we Wrocławiu. Po ukończeniu nauki w szkole średniej, zwieńczonej egzaminem maturalnym w 1974 roku, zapisał się do Pomaturalnego Studium Mechanizacji Rolnictwa we Wrocławiu-Praczach.

Jak sam wspominał w rozmowie z ówczesnym magistrem nowicjatu, od III klasy liceum głęboko zastanawiał się na drogą powołania kapłańskiego i zakonnego. Kontakt z salwatorianami nawiązał poprzez jednego z alumnów WSD Salwatorianów. Dlatego w styczniu 1975 roku udał się do Bagna, gdzie po rozmowie z ks. Józefem Zydkiem SDS, podjął decyzję o przerwaniu nauki w Studium Policealnym i złożeniu podania o przyjęcie do nowicjatu. Już wówczas sygnalizował chęć zaangażowania się w duszpasterstwo parafialne oraz pracę wchowawcy młodzieży.

Obrzęd przyjęcia do nowicjatu miał miejsce dnia 1 marca 1975 roku w Bagnie. Pierwszą profesję zakonną złożył dnia 2 marca 1976 roku. W latach 1975-1981 zgłębiał tajniki filozofii i teologii w WSD Salwatorianów. Wieczystą profesję zakonną złożył dnia 8 września 1980 roku w Bagnie. Świecenia diakonatu otrzymał 8 grudnia 1980 roku w Bagnie z rąk bpa Adama Dyczkowskiego.

Z okazji setnej rocznicy założenia Towarzystwa Boskiego Zbawiciela rocznik ks. Zbigniewa miał otrzymać święcenia prezbiteratu z rąk św. Jana Pawła II w Rzymie dnia 14 czerwca 1981 roku. Niestety plany te zostały zniweczone przez zamach na papieża, który miał miejsce dnia 13 maja tegoż roku. Ostatecznie ks. Zbigniew Zdanowicz, wraz ze swoimi współbraćmi rocznikowymi, przyjął święcenia prezbiteratu dnia 8 czerwca 1981 roku w Trzebnicy z rąk bpa Tadeusza Rybaka.

Pierwszą placówką duszpasterską ks. Zbigniewa była Trzebnica, gdzie od 29 czerwca 1981 roku pełnił obowiązki wikariusza w miejscowej parafii. Po trzech latach został przeniesiony do wspólnoty zakonnej w Dobroszycach. Tam, od 30 czerwca, podjął obowiązki wikariusza w parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej. Na mocy dekretu przełożonych z dnia 3 czerwca 1987 roku został mianowany wicesuperiorem wspólnoty dobroszyckiej. W czerwcu 1988 roku został przeniesiony do wspólnoty w Obornikach Śląskich, gdzie posługiwał w charakterze wikariusza w parafii p.w. NSPJ. W tejże wspólnocie piastował także, od 30 czerwca 1990 roku, urząd wicesuperiora. W czerwcu 1991 roku został przeniesiony do wspólnoty trzebnickiej, gdzie od 1 lipca br. sprawował urząd superiora wspólnoty. Był także mocno zaangażowany w duszpasterstwo przy miejscowej parafii.

Kolejnym etapem apostolskiej posługi ks. Zbigniewa była wspólnota w Bagnie. Został on powołany, od dnia 30 lipca 1992 roku, na stanowisko prefekta kleryków oraz socjusza magistra nowicjatu. Obowiązki wychowawcy łączył on wówczas ze studiami na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, gdzie dnia 21 maja 1996 roku, obronił pracę magisterską z Historii Kościoła. Od dnia 1 września 1998 roku przełożeni zwolnili ks. Zbigniewa z funkcji prefekta kleryków i powierzyli mu urząd magistra junioratu braci Zakonnych w Bagnie. Swoją postawą oraz pełną ciepła i życzliwości osobowością zjednał sobie sympatię i oddanie wielu swoich wychowanków.

Szybko postępujaca choroba była powodem zwolnienia go z urzędu magistra junioratu braci, z dniem 1 lipca 2001 roku. W lipcu 2003 roku został on przeniesiony do wspólnoty trzebnickiej, gdzie kontynuował leczenie i na miarę swoich możliwości angażował się w duszpasterstwo miejscowej parafii. Mimo ograniczeń, spowodowanych dolegliwościami fizycznymi, przez wiele lat aktywnie włączał się w posługę duszpasterską w trzebnickiej parafii, gdzie między innymi bardzo sumiennie prowadził kancelarię parafialną.
Dla wielu salwatorianów, których wychowawcą był ks. Zbigniew, pozostanie on na zawsze wzorem autentycznego zakonnika oraz pełnego życzliwości i jednocześnie delikatnej stanowczości przełożonego i wychowawcy.

Pogrzeb śp. Ks Zbigniewa Zdanowicza odbędzie się dnia 22 wrzesnia 2016 roku o godz. 10.30 w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Mszę św. poprzedzi nabożeństwo różańcowe. Zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Prusickiej.

Ks. Ireneusz Kiełbasa SDS

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda