Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Jan Izydor Jarosz, karmelita

Pożegnania: o. Jan Izydor Jarosz, karmelita

Redakcja

W dniu 28 kwietnia 2018r. do Niebieskiej Ojczyzny odszedł nasz Współbrat o. Jan Izydor Jarosz.

O. Jan Jarosz urodził się 29 lipca 1934r. w Nowosiółce w województwie tarnopolskim. Kilka dni później 7 sierpnia przyjął Sakrament Chrztu świętego. W roku 1940 został wraz z rodzicami wywieziony do Rosji, gdzie przebywał sześć lat. W 1946r. wraz z matką powraca do Polski i zamieszkuje w miejscowości Przytoczna w województwie zielolonogórskim. Po ukończeniu VII klasy szkoły podstawowej zgłasza się do Marianatu Karmelitów w Pilźnie, gdzie kończy ósmą klasę. Wówczas dojrzewa w nim decyzja o poświęceniu swojego życia jako duchowny w Zakonie Karmelitów. W 1952 r. zostaje przyjęty do nowicjatu. Pierwszą profesją zakonną składa 31 sierpnia 1953r., zaś śluby wieczyste przyjmuje 11 listopada 1956r. 26 czerwca 1960r. zostaje wyświecony na kapłana. Miejsca zakonnej i kapłańskiej posługi o. Jana wyznaczają kolejne dekrety prowincjała, a związane są z klasztorami w  Krakowie, Gdańsku, Baborowie, Trutowie i Woli Gułowskiej. Na początku lat 70 służy w zakonie funkcją IV definitora odpowiedzialnego za duszpasterstwo zwyczajne w całej prowincji. Z racji zobowiązań katechetycznych w 1973r. prosi o zwolnienie z powyższej funkcji. 12 sierpnia 1976r. prowincjał mianuje o. Jana przeorem klasztoru w Krakowie. Od 1985r. O. Jan przebywa w klasztorze w Gdańsku. Stan zdrowia o. Jana pogarsza się. Przez kilkadziesiąt lat boryka się z wieloma problemami zdrowotnymi, przechodzi skomplikowane operacje, poddany jest nieustannej opiece medycznej. Pomimo kłopotów zdrowotnych służy nieustannie  modlitwą i duszpasterską posługą w rektoralnym kościele św. Katarzyny w Gdańsku pod czułą opieką Pani Karmelu obecnej tutaj w dwóch łaskami słynącymi wizerunkach: Matki Bożej Bołszowieckiej i Matki Bożej Szakplerznej z Trembowli. W 2010 roku o. Jan przeżywa jubileusz 50 – lecia kapłaństwa. W liście gratulacyjnym prowincjała na tę okoliczność czytamy: „W dniu Twojego Złotego Jubileuszu wyrażamy naszą wdzięczność Panu Bogu za dar kapłaństwa, którym także Ciebie obdarzył. Kapłaństwo przyjęte szczerym i ochotnym sercem staje się radosną służbą Bogu i człowiekowi w Chrystusowym Kościele. Ten służebny jego wymiar realizowałeś w naszych wspólnotach zakonnych pełniąc różne i odpowiedzialne funkcje przez ostatnie 50 lat swego życia. (…) Niech Maryja Matka i Królowa Karmelu otacza Cię swoją opieką na dalszej drodze życia zakonnego i kapłańskiego.”

Dzisiaj, w dniu kiedy odszedłeś do Domu Ojca, także przyzywamy wstawiennictwa Naszej Niebieskiej Matki, Orędowniczki Szkaplerza Świętego. Niech ona prowadzi Ciebie przed oblicze Jezusa, któremu służyłeś jako kapłan przez 58 lat swojego życia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 maja br. w Gdańsku. Msza św. żałobna zostanie odprawiona o godz. 12.00 w Kościele Karmelitów pw. św. Katarzyny pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego, biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej, a o 13.30 eksporta pogrzebowa od bramy cmentarnej do grobowca Karmelitów na cmentarzu Srebrzysko. 

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda