Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Paweł Molski SSCC

Pożegnania: o. Paweł Molski SSCC

Redakcja

We wtorek 9 lipca, nad ranem, w święto Matki Bożej Królowej Pokoju, Patronki naszych misji, w naszym domu macierzystym, w Klasztorze Chrystusa Króla, przeszedł na drugą stronę życia, nasz współbrat ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi – Ojciec Paweł Molski.

Pochodził z Podlasia. Urodził się 1 maja 1924 roku w Sokołowie Podlaskim. Tam spędził dzieciństwo i młodość, tam również w czasie wojny uczęszczał na tajne komplety i zrobił maturę. Tam wreszcie dojrzewało jego kapłańskie powołanie.

Mama miała na imię Leokadia, Tato Filip. Miał starszych braci – Zygmunta, Ryszarda i Stefana. Rodzony brat, który po wojnie został salezjaninem i księdzem, miał na imię Zygmunt. Zmarł kilka lat po święceniach. Stanisław, takie było chrzcielne imię Ojca Pawła, wstąpił po wojnie do seminarium w Siedlcach. Ale Pan Bóg zaplanował inaczej drogę powołania. Na tej drodze stanął nasz Ojciec Jozafat Rytel i Ojciec Damian de Veuster.

I tak we wrześniu 1949 przyjechał do Polanicy. Pierwsze śluby złożył 11 października 1950 roku z O. Jerzym Zimolągiem i O. Bolesławem Hołubickim. 12 sierpnia 1951, biskup Jankowski z Siedlec na dziedzińcu klasztoru „Christus Rex” udzielił święceń kapłańskich. Mszę św. prymicyjną odprawił w Sokołowie Podlaskim, w Kościele św. Rocha, gdzie był chrzczony, kościół parafialny był spalony.

Po święceniach kontynuował studia w Krakowie i w Tyńcu. Swoją kapłańską posługę pełnił w: Gorzanowie, Sokołówce, Starej Łomnicy, prowadził liczne rekolekcje i misje. Później został mianowany Magistrem Nowicjatu. Po ukończeniu studiów specjalistycznych w Paryżu został wybrany Prowincjałem a po skończonej kadencji pracował w Wiedniu, Szwajcarii i Włoszech. Ostatnia parafia, w której był proboszczem przez 24 lata, do 2004 roku, to Ehingen w Bawarii.

Po powrocie do Polski, zamieszkał we wspólnocie Domu Prowincjalnego w Kiełpinie pod Warszawą, a od 2008 powrócił do macierzystego klasztoru w Polanicy.

SSCC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda