Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Rajmund Leszko O.Carm

Pożegnania: o. Rajmund Leszko O.Carm

Redakcja

Dziś, w święto Matki Bożej z Lourdes, po ciężkiej chorobie, w progi Domu Ojca Niebieskiego odszedł o. Rajmund Leszko O.Carm 

O. Rajmund Leszko urodził się 14 listopada 1938r. w Gułowie na ziemi, na której króluje Matka Boża Gułowska – Patronka Żołnierzy Września, Królowa Pokoju. Na chrzcie św. otrzymał imię Czesław. 29 lipca 1955r. pisze prośbę o przyjęcie do Zakonu Karmelitów. Zaznacza w niej, że pragnie zostać księdzem zakonnym, gdyż „poznał życie Ojców Karmelitów, którzy blisko mnie mieszkają”. W zakonie przyjmuje imię Rajmund. Śluby wieczyste składa 15 lipca 1962r. a święcenia kapłańskie przyjmuje 24 lutego 1965r. Jedną z pierwszych posług jaką powierzono O. Rajmundowi była funkcja Sekretarza Ośrodka Misyjno – Rekolekcyjnego i Komisji Liturgicznej, którą pełnił od czerwca 1967r. Rok później decyzją prowincjała zostaje mianowany stałym Kaznodzieją Misjonarzem Prowincji Polskiej Zakonu. W czerwcu 1970r. Kapituła Zakonu wyznacza jako miejsce posługi klasztor w Oborach, gdzie powierzone zostają O. Rajmundowi obowiązki Socjusza Nowicjatu, a w 1971r. Definitorium Prowincji nominuje na urząd Magistra Nowicjatu. W tym czasie za zgodą władz zakonnych podejmuje naukę w Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Po kilkuletnim pobycie w klasztorze w Oborach w 1976r.  O. Rajmund zostaje przeniesiony na rok do klasztoru w Lublinie, po czym Definitorium mianuje go przeorem i proboszczem w Chyżnem. W 1988r. decyzją ówczesnego prowincjała zostaje przeniesiony do klasztoru w Krakowie, gdzie podejmuje posługę Ojca Duchownego Seminarium oraz Delegata Prowincji dla Sióstr Karmelitanek. W 1990r. z okazji jubileuszu 25 – lecia kapłaństwa prowincjał o. Łukasz Semik w piśmie skierowanym do jubilata dziękuje za gorliwą służbę Zakonowi na różnych stanowiskach. Rok późnej zostaje przez prowincjała zamianowany proboszczem i przeorem w klasztorze w Baborowie. Urzędy te spełnia przez trzy kolejne kadencje. W 2000r. zostaje skierowany do posługi w klasztorze w Pilźnie. Od 2004r. O. Rajmund posługuje w klasztorze i w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej, gdzie pełni przede wszystkim funkcje kapelana pobliskiego Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Siostry Karmelitanki oraz służy parafianom i pielgrzymom sakramentem spowiedzi. W 2015r. przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej o. Rajmund wraz ze współbraćmi dziękował za 50 lat posługi kapłańskiej. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej: 

  • We czwartek 13 lutego: o godz. 16.30 wprowadzenie trumny z ciałem do kościoła i Nieszpory Żałobne, o godz. 17.00 Msza Św. Żałobna pod przewodnictwem Ojca Przeora Janusza Bębnika.
  • W piątek 14 lutego: o godz. 11.30 – Nabożeństwo Różańcowe, o godz. 12.00 Msza św. Pogrzebowa pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Bogdana Megera i eksporta do Grobowca Karmelitów na cmentarzu w Turzystwie.

 Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! 

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda