Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Remigiusz Waldemar Pollak SJ

Pożegnania: o. Remigiusz Waldemar Pollak SJ

Redakcja

Pollak_WW Warszawie zmarł o. Remigiusz Waldemar Pollak SJ (1952-2016). Profes Towarzystwa Jezusowego. W zakonie od r. 1974. Studia w Krakowie, Warszawie i Rzymie. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1981, profesję złożył w 1987.

Rektor sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Dyrektor wydawnictwa Rhetos. Ekonom Kolegium Księży Jezuitów w Warszawie. Kapelan Komendy Głównej Policji. Organizator pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Pracownik Wyższej Szkoły Informatyki Zarządzania i Administracji w Warszawie.

Ojciec Remigiusz Waldemar Pollak, syn Heleny i Zenona, urodził się 1 października 1952 roku w Ciechanowie. Do zakonu zgłosił się po ukończeniu szkoły średniej i po dwu latach studiów w Akademii Rolniczej w Olsztynie. Nowicjat rozpoczął w roku 1974 w Kaliszu. Następnie studiował filozofię w Krakowie i teologię w Warszawie na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1981 w Warszawie, przez posługę biskupa Bronisława Dąbrowskiego. Zaraz po święceniach został skierowany do Bydgoszczy, gdzie pomagał w parafii i uczył religii. W latach 1983-1985 na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim studiował katechetykę w Rzymie.

Po odbyciu trzeciej probacji w Piotrkowie Trybunalskim, o. Remigiusz został skierowany do Warszawy, do pracy w Centrum Katechetycznym. W tym czasie pełnił również funkcję promotora powołań, prowadził na Bobolanum zajęcia z katechetyki i był dyrektorem Krajowego Centrum Środków Społecznego Przekazu. Profesję ojciec Remigiusz złożył w roku 1987. W roku 1992 wyjechał do Rzymu do pracy w Radiu Watykańskim. Po powrocie do kraju, został skierowany do wspólnoty jezuitów przy ul. Świętojańskiej w Warszawie jako jej superior i rektor Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W roku 1999 został mianowany kapelanem Komendy Głównej Policji i zamieszkał we wspólnocie przy ul. św. Szczepana w Warszawie. Pracował wtedy przy organizacji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. W 2002 został ponownie wysłany do Rzymu, gdzie przez kolejne pięć lat był dyrektorem administracyjnym w Residenza S. Pietro Canisio. W 2007 powrócił do Polski, zamieszkał ponownie w Warszawie przy ul. św. Szczepana, pomagał w parafii i współpracował z Wyższą Szkołą Informatyki Zarządzania i Administracji. W latach 2009-2013 był dyrektorem Wydawnictwa Rhetos. Od 2010 mieszkał w kolegium przy ul. Rakowieckiej, gdzie do ostatnich dni – mimo nasilającej się choroby i kilkakrotnych pobytów w szpitalach – wytrwale i z sercem pełnił obowiązki ekonoma kolegium. O. Remigiusz Waldemar Pollak zmarł 22 kwietnia 2016 roku w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie.

Pogrzeb odbędzie się 28 kwietnia 2016 roku o godz. 11.30 w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61. Odprowadzenie zwłok do grobu (od IV bramy cmentarza na Powązkach) o godz. 13.30.

OO. Jezuici

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda