Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Stefan Malandy OFMConv

Pożegnania: o. Stefan Malandy OFMConv

Redakcja

Dnia 11 sierpnia 2018 r., w święto św. Klary, odszedł do Pana o. Stefan Malandy, członek Gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów), przeżywszy 87 lat życia, w tym 64 lata w Zakonie i 59 lat w kapłaństwie.

Ojciec Stefan Malandy, syn Bronisława i Walerii zd. Płonecka, brat Zdzisława, Henryka, Bronisława, Teresy, Marii i Ireny, urodził się 18 maja 1931 r. w Stawiszynie k. Kalisza. Ojciec Stefan po ukończeniu szkoły podstawowej w Zbiersku podjął naukę w szkole średniej w Kaliszu, a następnie po ukończeniu 9 klasy wstąpił do Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. Po nowicjacie ukończył klasę 10 i pierwszy kurs filozofii, jednocześnie uzupełniając wykształcenie szkoły średniej.

Po ukończeniu I roku filozofii w Zduńskiej Woli, złożył podanie o przyjęcie do Zakonu Franciszkanów. Podanie zostało przyjęte i 30 sierpnia 1953 r. rozpoczął franciszkański nowicjat w Łodzi-Łagiewnikach, pod okiem o. Władysława Ryguły. Następnie podjął studia filozoficzne w Gnieźnie (1954/55) oraz studia teologiczne w Krakowie (1955/1958) i w Warszawie (1958/59). W uroczystość św. Franciszka z Asyżu 4 października 1958 r. złożył profesję wieczystą w Krakowie, a w dniu 12 kwietnia 1959 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Warszawie. Po święceniach został skierowany do wspólnoty w Koszalinie, w której przebywał do 1969 roku, podejmując również obowiązki duszpasterskie w Łęknie.Wtymże roku został przeniesiony do Gdyni, a po dwóch latach do Darłowa, gdzie pełnił obowiązki proboszcza i gwardiana, a od 1972 r. również dziekana. Następnie od 1977 roku pełnił posługę przełożonego klasztoru i rektora kościoła w Radziejowie. Po sześciu latach posługi, w 1983 r. został przeniesiony do Gdyni. W roku 1986 r. rozpoczął posługę proboszcza w Elblągu. W roku 1989 rozpoczął swój pobyt w Gnieźnie, który trwał do 2008 r. W tym też roku został przeniesiony do wspólnoty w Darłowie, gdzie przebywał do końca swoich dni.

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Stefana Malandego zostaną odprawione 14 sierpnia 2018 r. (wtorek) w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie (ul. Franciszkańska 4).

  • 10.00 – Jutrznia żałobna
  • 10.30 – Różaniec
  • 11.00 – Eucharystia i przejście na cmentarz

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

o. Grzegorz M. Kordek
Sekretarz Prowincji

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda