Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Wawrzyniec Duda OFMConv

Pożegnania: o. Wawrzyniec Duda OFMConv

Redakcja

17 czerwca 2020 r. o godzinie 18.30 w krakowskim Klasztorze Franciszkanów, w obecności zebranych braci i przy modlitwie, zmarł o. Wawrzyniec Duda OFMConv.

Przeżył 87 lat, w Zakonie 71, w kapłaństwie 63. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 19 czerwca 2020 r.

O. Wawrzyniec w swoim zakonnym życiu był gwardianem, proboszczem, ekonomem prowincji, wieloletnim duszpasterzem i katechetą, spowiednikiem nowicjuszy, kleryków i kapłanów, sióstr zakonnych i pielgrzymów w Kalwarii Pacławskiej.

Pożegnanie o. Wawrzyńca odbędzie się według następującego schematu:

Czwartek, 18 czerwca 2020 r. godz. 20.00 – wprowadzenie do Kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie (przy ul. Franciszkańskiej) i nieszpory w intencji zmarłego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 19 czerwca 2020 r.

  • godz. 8.30 – Kaplica Męki Pańskiej, jutrznia za zmarłego
  • godz. 10.30 – wprowadzenie do Bazyliki i Koronka do Bożego Miłosierdzia
  • godz. 11.00 – Msza Święta w Bazylice pod przewodnictwem honorowego Kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. bpa Jana Zająca z kazaniem ordynariusza krakowskich franciszkanów o. Mariana Gołąba
  • godz. 12.30 – procesja od bramy do grobowca na cmentarzu Najświętszego Salwatora pod przewodnictwem prowincjała o. Mariana Gołąba.

O. Wawrzyniec urodził się 10 września 1933 r. w Lubeni w powiecie rzeszowskim w rodzinie średniozamożnych rolników jako syn Zygmunta i Urszuli z d. Wilk. Kończył szkołę powszechną w Lubeni. Po jej ukończeniu wstąpił do Małego Seminarium OO. Franciszkanów w Sanoku, bo jak napisał w prośbie po gruntownym zastanowieniu pragnął w przyszłości służyć Bogu jako kapłan zakonny, franciszkanin. W 1949 r. poprosił o przyjęcie do Nowicjatu w Zakonie Franciszkanów. Po rocznej formacji w Łagiewnikach pod Łodzią mistrz Nowicjatu o. August Rosiński napisał o nim: „bardzo spokojny, cichy, zdolny, pilny, poprawny we wszystkim, zdrowy”. 31 sierpnia 1950 r. złożył pierwsze śluby zakonne: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości.

Pięć lat później został dopuszczony do profesji wieczystej. W uzasadnieniu jego magister o. Marian Lisowski napisał: „zasługuje na pozostanie w zakonie. Pracowity, spokojny, zawsze uśmiechnięty, dowcipny, układny, dobrze wychowany, dobry jako człowiek i przykładny jako zakonnik”. Śluby wieczyste złożył 4 października 1955 r. w Krakowie na ręce o. Prowincjała o. Wojciecha Zmarza. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1952-1958 w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 grudnia 1957 r. w Krakowie z rąk ks. bpa Stanisława Rosponda.

Od sierpnia 1958 do 15 października 1961 r. pracował jako katecheta we Wleniu na Dolnym Śląsku. Od 15 października 1961 do sierpnia 1965 r. również jako katecheta w Pieńsku. W sierpniu 1965 r, wrócił do Wlenia, gdzie był gwardianem i administratorem parafii do 30 czerwca 1972 r. Od czerwca 1972 r. do lipca 1980 r. przebywał w Legnicy, najpierw jako katecheta, a później jako gwardian i administrator parafii. W sierpniu 1980 r. został wybrany ekonomem prowincji i zamieszkał w Krakowie. Funkcję tę pełnił do 1989 r, będąc jednocześnie asystentem prowincjalnym. Od sierpnia 1989 do sierpnia 1992 r. był wychowawcą juniorystów i spowiednikiem nowicjuszy w Kalwarii Pacławskiej, a także członkiem Komisji Prowincjalnej ds. budowlanych i gospodarczych. W sierpniu 1992 r. został wybrany asystentem prowincjalnym i gwardianem klasztoru – Prowincjałatu w Krakowie i te obowiązki pełnił do 1996 r. W sierpniu 1996 r. wraca do Kalwarii Pacławskiej, gdzie zostaje spowiednikiem nowicjuszy i pielgrzymów do sierpnia 2001 r. W sierpniu 2001 r. został skierowany do klasztoru św. Franciszka w Krakowie, gdzie pełnił posługę duszpasterską w bazylice i był spowiednikiem franciszkańskich kleryków i juniorystów w WSD oraz sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi. W maju 2004 r. został wybrany asystentem prowincjalnym, ojcem duchownym w WSD w Krakowie, członkiem Komisji ds. Wychowania i Nauki. W 2015 r. został zwolniony z zajęć duszpasterskich ze względu na mocno osłabiony słuch. Po długiej chorobie zmarł w środę, 17 czerwca 2020 r. o godzinie 18.30 w krakowskim Klasztorze Franciszkanów, w obecności zebranych braci i przy modlitwie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda