Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Władysław Dybaś SVD

Pożegnania: o. Władysław Dybaś SVD

Redakcja

SONY DSC

W sobotni wieczór 15 lutego 2020 roku w Jaśle po długiej chorobie odszedł do Pana misjonarz z Togo o. Władysław Dybaś, werbista. Przeżył 58 lat, z czego 38 lat w ślubach zakonnych i 32. lata w kapłaństwie.

Władysław Dybaś urodził się 7 lutego 1962 roku w Jaśle w parafii Wniebowzięcia  Najświętszej Maryi Panny, z rodziców Stanisława i Aliny z domu Głogowska. Miał dwoje rodzeństwa, starszą siostrę Wiktorię i młodszego brata Józefa. Szkołę podstawową nr 10 ukończył w Jaśle w 1977 roku. Do Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach uczęszczał w latach 1977-1981. W tym czasie obudziło się w nim powołanie misyjne. Poprzez znajomości z werbistami odbył w lutym 1981 roku rekolekcje powołaniowe w Chludowie. Tam miał okazję bliżej zapoznać się z celem i zadaniami Zgromadzenia Słowa Bożego [werbistów] i dlatego po egzaminie maturalnym zgłosił się do nowicjatu, który rozpoczął 8 września 1981 roku w Chludowie koło Poznania. Studia filozoficzne odbył w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Nysie, a studia teologiczne w tymże Seminarium w Pieniężnie, gdzie 22 maja 1988 roku w gronie 15 współbraci otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa diecezjalnego Tadeusza Gocłowskiego z Gdańska. Po dwuletnim stażu kapłańskim w werbistowskiej parafii św. Małgorzaty w Bytomiu wyjechał na misję do Togo.

Najpierw odbył kurs języka francuskiego w Paryżu, ponieważ jest to język urzędowy w byłej kolonii francuskiej, a potem akomodacja do warunków afrykańskich i „normalna” praca misjonarza. Oddajmy głos czynnemu misjonarzowi po 20 latach pracy w Togo (2013 rok): „Jeśli chodzi o moją pracę, to po dziewięciu latach w parafii Agoenyivė, niedaleko stolicy Lomė, otworzyłem nową – w Agbalepedogan, powstałą w wyniku podziału poprzedniej. Pracowałem tam tylko dwa lata, ponieważ przełożeni poprosili mnie, abym zajął się sprawami rozwoju i finansów naszej młodej prowincji werbistowskiej w Togo i Beninie. Po trzech latach studiów ekonomicznych w Paryżu powróciłem do Togo, gdzie przez sześć lat pracowałem jako ekonom, pełniąc jednocześnie funkcję rektora domu prowincjalnego i pomagając w kolportażu książek naszego wydawnictwa „Verbum Bible” do kilku krajów francuskojęzycznych. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu misjonarzy i misjonarek z całego świata, przez dziesiątki lat, wiara w Afryce umacnia się i Słowo Boże dociera do coraz większej rzeszy ludzi. Afryka daje Kościołowi coraz więcej prezbiterów, zakonników i zakonnic, a co za tym idzie, coraz większe wyzwania stają przed Kościołem lokalnym i misyjnym w zakresie duszpasterskim, jak i potrzeb materialnych. Kościół i zgromadzenia zakonne zastanawiają się, jak sprostać wymaganiom i odpowiedzieć na wołanie Chrystusa do Apostołów: Wy dajcie im jeść (Mt 14,16)” [Misjonarz 4/2013].

Od 2010 roku o. Dybaś był wiceprezesem Domu Misyjnego Maison Rel Kegue, wtedy zdiagnozowano mu chorobę nowotworową. W lipcu 2018 roku w towarzystwie lekarza z Togo w stanie bardzo ciężkim przyleciał do Warszawy. Niemal natychmiast znalazł się szpitalu. Choroba była bardzo agresywna z krótkimi okresami remisji. O. Władysław zmarł w obecności najbliższej rodziny w szpitalu w Jaśle. R.i.P.

o. Alfons Labudda SVD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda