Home WiadomościZ kraju Pożegnania: br. Andrzej Grzesik, brat szkolny

Pożegnania: br. Andrzej Grzesik, brat szkolny

Redakcja

Urodzony w 1932 r. w Koziegłówkach, miał siedmioro rodzeństwa (jeden z braci – Józef – jest kapłanem i misjonarzem w Egipcie). Do juwenatu Braci Szkolnych wstąpił w 1946 r. w Dusznikach Zdroju, gdzie był wychowankiem w zakładzie „Orlęta” prowadzonym przez Zgromadzenie. W 1953 r. miał obłóczyny, a rok później pierwsze śluby. Działał jako wychowawca w Częstochowie, Lublinie, Uszycach, Zawadzkiem, Paryżu, pełnił także funkcje dyrektora dzieł zgromadzenia i przełożonego wspólnoty.

Po przejściu na emeryturę wyjechał na misję do Kamerunu. Po powrocie do ojczyzny w miarę możliwości angażował się w dzieło edukacji we współpracy ze współbraćmi, duchownymi i laikatem. Był zasłużonym budowniczym domów w: Częstochowie, Lublinie i Uszycach. Założył, wyremontował i rozbudował Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Częstochowie przy ul. Kard. Wyszyńskiego.

Zawsze leżało mu na sercu dobro dzieci i młodzieży oraz sprawa nowych powołań. Potrafił zainteresować braci turystyką, poznawaniem świata, historią Polski i Zgromadzenia. Posiadał dar ciekawego opowiadania, często na poczekaniu wymyślał pouczające i humorystyczne dykteryjki. Autentycznie interesował się sprawami braci, wychowanków i dzieł. W trudnych dla Polski i Zgromadzenia czasach pozostał wierny Kościołowi i lasaliańskiemu powołaniu.

Zmarł 28 stycznia 2014 r. na raka jelita grubego, którego wykryto w listopadzie ubiegłego roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 stycznia o godz.11.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie. Liturgii pogrzebowej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. bp Antoni Długosz. W ostatniej drodze ś.p. br. Andrzejowi towarzyszyli zakonni współbracia z Polski i Słowacji, przedstawiciele rodziny, Specjalnego Ośrodka Wychowawczego oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie, delegacja Akademii Polonijnej w Częstochowie, liczne grono duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego oraz koledzy, przyjaciele i znajomi. Ciało Zmarłego spoczęło w zakonnym grobowcu na częstochowskim cmentarzu przy ul. św. Rocha.

Bracia Szkolni

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda