Home WiadomościZ kraju Pożegnania: śp. Br. Piotr Zbigniew Daraż

Pożegnania: śp. Br. Piotr Zbigniew Daraż

Redakcja

3 października 2018 r. w godzinach południowych w Dąbrowie Górniczej odszedł do Pana w wieku 71 lat, 46. roku życia zakonnego br. Piotr Zbigniew Daraż.

Br. Piotr urodził się 28 czerwca 1947 r. w Woli Bliższej jako syn Bronisława i Zofii z domu Szajnar. 6 lipca 1947 r. został ochrzczony w kościele parafialnym w Łańcucie.

20 czerwca 1962 r. ukończył szkołę podstawową nr 4 w Łańcucie. Z kolei 24 czerwca 1965 roku ukończył naukę w zasadniczej szkole zawodowej dla pracujących w zawodzie ślusarz. Następnie podjął pracę w łańcuckiej fabryce śrub.

Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w roku 1970 poprosił o przyjęcie do Zakonu. W podaniu do prowincjała pisał, że od najmłodszych lat pragnął być bratem zakonnym, aby przez służbę Bogu i Maryi dążyć do zbawienia. 22 września 1970 r. przybył do klasztoru w Radomsku, by odbyć roczny postulat i roczny nowicjat.

26 sierpnia 1972 r. złożył pierwsze śluby zakonne. W podaniu o dopuszczenie go do złożenia czasowej profesji pisał, że pragnie poświęcić się ewangelicznemu życiu przez zachowanie ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, jak również przez zachowanie form życia wspólnego według przepisów Reguły i Konstytucji Zakonu. W 1972 r. został skierowany do klasztoru w Przemyślu.

W 1973 r. prowincjał przeniósł go na trzy lata do klasztoru w Dąbrowie Górniczej, gdzie rozpoczął kurs dla organistów.

W 1976 r. wyjechał do klasztoru w Radomsku, gdzie pełnił obowiązki zakrystiana.

W 1977 r. skierował prośbę do prowincjała o dopuszczenie go do złożenia uroczystej profesji. Wyraził w niej przekonanie, że idzie właściwą drogą życia wskazaną mu przez Boga, gdyż odczuwał wewnętrzną radość z powołania. Z opinii przełożonego klasztoru w Radomsku, gdzie odbywał juniorat, wynika, że był pilny w nauce, sumienny, obowiązkowy, uczciwy i praktyczny jako zakrystian, uczynny wobec innych.

8 grudnia 1977 r. złożył uroczystą profesję zakonną w Dąbrowie Górniczej, gdzie pozostał do 1981 r. pełniąc obowiązki organisty. Następnie w 1981 r. został skierowany do klasztoru w Krośnie. Pięć lat później podjął pracę w klasztorze we Wrocławiu. Decyzją kolejnego Prowincjała w 1992 r. został przeniesiony do klasztoru w Głogówku.

Po Kapitule prowincjalnej w 1996 r. otrzymał obediencję do klasztoru w Dąbrowie Górniczej, gdzie przebywał do końca swojego życia. Przez ostatnich kilka lat ciężko chorował i bardzo cierpiał, a pomimo tego zachowywał pokój ducha. Przez cały ten czas był otoczony troskliwą opieką ze strony swoich współbraci z konwentu. W wigilię uroczystości św. Franciszka z Asyżu odszedł br. Piotr do wieczności.  

Za śp. Br. Piotra Daraża  proszę odprawić modlitwy przepisane w naszych Konstytucjach – nr 102, Statutach Generalnych – nr 43 § 1 oraz Statutach Prowincjalnych – nr 73, a jego nazwisko i imię proszę wpisać do księgi zmarłych.

Kraków, 3 października 2018 r.
L.dz. 464/2018

o. Robert Kiełtyka
sekretarz prowincji

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda