Home WiadomościZ kraju Pożegnania: śp. ks. kan. Kazimierz Głów, konfrater Zakonu Paulinów

Pożegnania: śp. ks. kan. Kazimierz Głów, konfrater Zakonu Paulinów

Redakcja

W niedzielę, 29 września zmarł ks. kan. Kazimierz Głów, długoletni proboszcz parafii farnej we Wrześni. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka odbędą się w czwartek, 3 października o godzinie 11.00 we wrzesińskiej farze.

Ks. kan. Kazimierz Głów był przyjacielem Zakonu Paulinów. W dowód tej przyjaźni został przyjęty do Konfraterni Zakonu w dniu 15 stycznia 2001 r.

Ks. kan. Kazimierz Głów urodził się 23 lutego 1933 r. w Wągrowcu. Po ukończeniu w 1952 roku miejscowego Liceum Ogólnokształcącego wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1958 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Posługę kapłańską rozpoczynał jako wikariusz w gnieźnieńskiej parafii katedralnej (1958-1961). Następnie odbył studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1961-1968), kontynuowane trzy lata później i uwieńczone obroną doktoratu (1972). Po powrocie do archidiecezji gnieźnieńskiej został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy (1968-1970). Przez rok (1970-1971) pracował w Referacie Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Był wieloletnim wykładowcą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W 1977 roku został mianowany proboszczem parafii w Niechanowie (do 1980).

W 1980 roku objął jako proboszcz parafię farną we Wrześni, gdzie duszpasterzował do przejścia na emeryturę w 2009 roku. Pełnił funkcję nadzwyczajnego spowiednika alumnów w PWSD, penitencjusza w bazylice prymasowskiej, był członkiem Komisji Liturgicznej, Rady Kapłańskiej oraz Kolegium Konsultorów. Przez wiele lat piastował stanowisko dziekana dekanatu wrzesińskiego. W 1988 roku kard. Józef Glemp mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły przy Kościele Kolegiackim pw. św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim. Jako proboszcz wrzesińskiej fary aktywnie działał na polu społecznym. W latach 80-tych wspierał szereg działań o charakterze niepodległościowym, m.in. poświęcił sztandar NSZZ ‘Solidarność’ ZWG Tonsil oraz „udzielał gościny” członkom i zwolennikom ‘Solidarności’ w salkach katechetycznych. Ponadto czynnie uczestniczył w wielu przedsięwzięciach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne i patriotyczne na terenie miasta i gminy Września. Był członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego, członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ku czci Jana Pawła II, członkiem Komitetu Obchodów 100. rocznicy strajku Dzieci Wrzesińskich, członkiem Komitetu Obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz współorganizatorem obchodów 150. rocznicy bitwy z Prusakami w Sokołowie pod Wrześnią. Dzięki jego zaangażowaniu parafia farna stała się miejscem, w którym odbywały się i odbywają regularnie wrzesińskie uroczystości religijno-patriotyczne. Ponadto z jego inicjatywy i przy jego wsparciu działa w niej Ochronka dla dzieci prowadzona przez siostry zakonne, Fundacja im. Dzieci Wrzesińskich, Harcówka, Towarzystwo Czytelni Ludowych, Jadłodajnia im. św. brata Alberta, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz wspólnota „Wiara i Światło” od wielu lat pomagająca dzieciom niepełnosprawnym.

źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska – www.archidiecezja.pl

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda