Home WiadomościZ kraju Pożegnania: śp. s. Gabriela Sporniak CSSMA

Pożegnania: śp. s. Gabriela Sporniak CSSMA

Redakcja

Zmarła najstarsza michalitka – s. Gabriela Sporniak.

15 maja 2019 r. w wieku 108 lat i w 88 roku profesji zakonnej odeszła po nagrodę wieczną do Domu Ojca s. Gabriela Helena Sporniak. Urodziła się 17 czerwca 1911 r., w miejscowości Równe, położonej w pobliżu Miejsca Piastowego. S. Gabriela ze Zgromadzeniem związana była od 5 roku życia, kiedy po stracie rodziców została oddana pod opiekę sióstr michalitek w Miejscu Piastowym. Do grona wychowanek przyjęła ją ówczesna przełożona wspólnoty s. Anna Kaworek, obecnie Czcigodna Służebnica Boża. 2 lutego 1928 r. w wieku 17 lat Helena wstąpiła do postulatu i otrzymała imię zakonne Gabriela. W sierpniu tego roku w gronie pierwszych michalitek przeżywała ogromną radość z kościelnego zatwierdzenia Zgromadzenia. W 1931 r., w patronalne święto Zgromadzenia – 29 września, oddała się całkowicie Bogu i Zgromadzeniu poprzez śluby zakonne.

Ukształtowany od dziecka w sercu s. Gabrieli fundament michalickiej duchowości, którą streszczają dwie zasady “Któż jak Bóg” oraz “Powściągliwość i praca”, był podstawą dla jej osobistego życia i stanowił duchowe dziedzictwo, które przekazywała kolejnym pokoleniom sióstr i wychowankom, pełniąc przez 40 lat funkcję przełożonej różnych wspólnot, a w latach 1959-65 będąc także członkiem Zarządu Zgromadzenia i odpowiadając za jego działalność i rozwój.

Siostra Gabriela przeżyła u boku Współzałożycielki, Matki Anny Kaworek 20 lat, była z nią bardzo związana, modliła się o dar jej beatyfikacji i bardzo chciała doczekać tej chwili. Bóg w swej Opatrzności powołał ją do siebie w roku ogłoszenia przez Stolicę Apostolską Dekretu o Heroiczności cnót Matki Anny (15.01.2019), kilka dni po centralnych uroczystościach dziękczynnych za tą decyzję Kościoła. W to dziękczynienie, które miało miejsce 4 maja włączała się jeszcze duchowo, ofiarowując swoje cierpienia na skutek złamania nogi.

Siostra Gabriela dla kolejnych pokoleń michalitek była pomostem pomiędzy czasem powstawania Zgromadzenia, a chwilą obecną. Powierzanie się Opatrzności Bożej we wszystkich momentach życia, potrójna praca: duchowa, umysłowa i fizyczna oraz powściągliwość, czyli poprzestawanie na tym co konieczne, dzielenie się z innymi posiadanym dobrem oraz wypracowywanie dobra wspólnego, to wartości, których uczyła się od sł. B. Matki Anny, a przez nią od bł. Ojca Założyciela, Bronisława Markiewicza. Te wartości stanowiły jej tożsamość, jako michalitki, gdy zakładała pierwsze przedszkole w Skaryszewie, czy Dom Dziecka w Radomiu w czasie wojny. Stanowiły tą tożsamość, gdy większość swego życia poświęcała ukrytej pracy, haftując sztandary dla różnych instytucji, szaty liturgiczne na potrzeby kościołów w Polsce czy na misjach. Stanowiły tą tożsamość przez ostatnie lata, gdy już nie mogła pracować, ale trwając do końca wiele godzin na modlitwie, polecała Bogu sprawy Zgromadzenia, Kościoła, Ojczyzny i świata, gdy swym wstawiennictwem ogarniała dzieci i wychowawców.

O tym jak ponadczasowe i aktualne są wartości wychowawcze, z którymi utożsamiała się śp. s. Gabriela, świadczy fakt, że przedstawiciele Przedszkola w Skaryszewie szukając materiałów archiwalnych o pierwszej ochronce, z racji 75-lecia powstania tej formy opieki nad dziećmi w ich miejscowości, po nieoczekiwanym spotkaniu z jej wówczas 102-letnią Założycielką, postanowili obrać ją Patronką Przedszkola, uzasadniając swój wybór między innymi słowami: “Bardzo istotna jest dla niej modlitwa oraz sumienne wykonywanie pracy, w której dała się poznać jako osoba zaangażowana, pełna miłości, oddana dzieciom i drugiemu człowiekowi. Szlachetna postać siostry Gabrieli Sporniak i jej postawa życiowa staje się inspiracją do wielu działań w wychowaniu i kształceniu dzieci”.

Taką chcemy zachować śp. s. Gabrielę w naszej pamięci. Dziekujemy Bogu za dar jej długiego i pięknego życia, pełnego pogody ducha i optymizmu, pomimo przeżywanych trudności. Miłosiernego Ojca w niebie prosimy o radość wieczną dla niej.

Uroczystości pogrzebowe śp. s. Gabrieli Sporniak odbędą się w sobotę, 18 maja w Miejscu Piastowym. O godz. 9.45 wyprowadzenie z Domu Zakonnego Sióstr Michalitek do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. br. Markiewicza, tam o godz. 10.30 różaniec za Zmarłą, o godz. 11.00 Msza św.

s. Maksymiliana Ciepała

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda